Venezüella Türkiye’yi petrol karşılığı konut yapmaya çağırdı

Hürriyet Haber
21.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yaklaşık 2 milyon adet konut ihtiyacı bulunan Venezüella , Türkiye’ye, “konut karşılığı petrol” teklifinde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Venezüella  Enerji ve Petrol Bakanı Rafael Ramirez  ile görüştü. Yıldız ile enerji konularını görüştüklerini anlatan Ramirez, ülkesinin çok sayıda konuta ihtiyacı bulunduğunu, inşaat sektöründe iyi durumda olan Türkiye’den de konut yapması karşılığı, petrol veya petrol ürünleri verilebileceği konusunda Bakan Yıldız’a bir teklif götürdüklerini söyledi. Türkiye’nin müteahhitlik hizmetlerinde, Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığına işaret eden Yıldız, Venezüella ’nın konut ihtiyacının bir kısmının hem TOKİ, hem de Türk özel sektörü tarafından yapılabileceğini dile getirdi.
Yıldız, şu anda rezerv sıralamasından ikinci sırada bulunsa da bazı uluslararası akredite kurumları tarafından yapılan son tespitlere göre ülkenin şu anda Dünyada petrol fiyatlarının giderek arttığına dikkat çeken Yıldız,  “Türkiye’nin ihtiyacının uygun fiyatlarla karşılanabilmesi için şu andaki pazar dışında bazı ülkelerle görüşmelerimiz var. Bu ülkeler arasında en önemlilerden bir tanesi Venezüella . Doğru bir vizyonla kurumsal bir işbirliği kurulabilir diye düşünüyoruz” dedi.
Ortak alabiliriz
Ülkede ispatlanmış rezervler üzerinde TPAO veya TPIC’in petrol üretme faaliyetlerinde bulunabileceğini ve bu konuda halen iki blok üzerinde anlaşma çalışmalarının sürdüğünü anlatan Yıldız, “Bu blokları bu ülkenin kamu şirketi ile beraber de yapabiliriz, üçüncü bir ülkeyi ortak da alabiliriz. Güney Afrika  ile bu hususta çalışmalarımız olabilir” diye konuştu. Ramirez ile yaptığı görüşme sırasında bakana Türkiye’de kurulabilecek bir rafineride ortak olup olamayacaklarını sorduğunu belirten Yıldız,  Ramirez’in buna ilgi duyacaklarını ve Akdeniz pazarına açılmak için böyle bir  konuyu önemsediklerini söylediğini kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı