Venezuella’da 100 bin konut yaparız , 7 milyar dolarlık iş hacmi doğar

Hürriyet Haber
23 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ocak 2011 - 22:26

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, konut ihtiyacı olan Venezuella’ya en az 10, en fazla 100 Türk müteahhidi götürebileceklerini ve ilk etapta ülkede 100 bin konut yapabileceklerini söyledi. Erdoğan Bayraktar, 2 milyon konut ihtiyacı bulunan Venezüela’nın “TOKİ’yi buraya bekliyoruz” teklifinden heyecan duyduklarını ve heveslendiklerini söyledi.

Kanuna göre TOKİ’nin yurt içinde ve yurt dışında doğrudan ve iştirakleri aracılığıyla proje geliştirmek, konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamalarını yapmak veya yaptırmak yetkilerine sahip olduğunu kaydeden Bayraktar, “Fakat bu teklif için hükümetimizin karar vermesi gerekiyor. Eğer biz talimatlandırırsak Venezuella’ya gidebiliriz, yasa bakımından herhangi bir engel yok” dedi. Bunun da Türk müteahhitleriyle eliyle yapılacağını ifade eden Bayraktar, şunları söyledi: “Türkiye’den Venezuella’ya en az 10, en çok 100 müteahhit götürürüz. Taşeronlarımızı, teknolojimizi götürürüz ve ciddi manada malzeme transferi yaparız. Bu da Türk müteahhitlik sektörü için çok ciddi bir açılım olur.”

7 milyar dolarlık iş hacmi

Devletlerin anlaşma yapması durumunda, kaynağı oluşturacaklarını anlatan Bayraktar, “Biz ilk etapta hemen pat diye bir 100 bin konutu organize ederiz, arkası da dalga dalga gelir. Müteahhitleri organize ederiz, onların paralarını biz öderiz. Venezuela’dan da devlet nezdinde para alırız. Bu şekilde bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz.” Bayraktar, Venezuela’daki inşaat maliyetlerini bilmediğini, fakat ilk etapta ülkede 6-7 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşabileceğini vurguladı.

Artık yurtdışına açılmanın vakti geldi

BUGÜNE kadar TOKİ olarak yurt dışında 10 ülkeyle protokol yaptıklarını, 21 tane de karşılıklı temaslarda bulundukları ülke bulunduğunu anlatan Erdoğan Bayraktar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu dönemde Türkiye’de çok ciddi şekilde hem konut yaptık, hem kentsel dönüşüm yaptık, hem afet konutu, hem de kamuya konut yaptık. Bu yüzden bugüne kadar imkan bulup da yurt dışına açılamadık. Tabii devlet de bize çok ciddi manada bir talimat vermedi. Ama artık bunun sırası geldi. TOKİ müteahhitleri çok ciddi şekilde yetişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı