Dünya Haberleri

  Venezuela ile Peru arasında gerginlik

  Hürriyet Haber
  28.04.2009 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Venezuela, Peru'nun, yolsuzlukla yargılanan Venezuelalı muhalif lider Manuel Rosales'e sığınma hakkı vermesi üzerine bu ülkedeki büyükelçisini geri çekti.

  Venezuela Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Peru'nun Rosales'e sığınma hakkı vermek yerine, Rosales'i tutuklaması ve sınır dışı etmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada, Venezuela'nın Peru'daki büyükelçisinin geri çektiği, Venezuela'ya yeni tayin edilen Peru büyükelçisinin göreve başlama işlemlerinin durdurulacağı, ayrıca Peru ile ilişkilerin gözden geçirileceği belirtildi.

  Açıklamada ayrıca Peru'nun kararının, “uluslararası hukukla alay etmek” anlamına geldiği ifade edildi.

  Peru Dışişleri Bakanı Jose Garcia Belaunde, dün yaptığı açıklamada, Rosales'e siyasal sığınma hakkı tanınmasına karar verildiğini belirtmiş ve bu kararın Peru ve Venezuela arasındaki ilişkileri bozmamasını umduğunu söylemişti.

  İnterpol'ün, hakkında kırmızı bülten yayımladığı Rosales, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 2006'daki devlet başkanlığı seçimlerindeki rakibiydi. Rosales, Chavez'in baskısına maruz kaldığını savunmuştu.

  Petrol zengini Zulia eyaletinin valisi olan Rosales, hakkında bir yolsuzlukla ilgili gözaltına alınma kararı çıktıktan sonra ortadan kaybolmuştu. Daha sonra Rosales'in, Peru'ya kaçtığı ve bu ülkeden siyasal sığınma isteminde bulunduğu açıklanmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı