Gündem Haberleri

  Venedik Film Festivali başlıyor

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geleneksel Venedik Film Festivali'nin 55'ncisi bugün Lido adasında başlıyor. 19 yapıtın 'Altın Arslan' ödülü için yarışacağı büyük şölende jüri başkanlığını ünlü İtalyan yönetmen Ettore Scola yapacak. Yarışma dışı gösterilecek 22 yeni Amerikan filmi nedeniyle de birçok yıldız Venedik'e akın edecek. Bu arada, şölen bugün Steven Spielberg'in son yapıtı 'Saving Private Ryan'ın (Er Ryan'ı Kurtarmak) galasıyla start alacak. Spielberg ve filmin baş aktörü Tom Hanks de Venedik'te olacaklar. 'Altın Arslan' için favori olarak Abel Ferrara'nın 'New Rose Hotel' filmi gösteriliyor. Ancak Emir Kusturica'nın 'Chat noir, chat blanc'ı dışında Warren Beatty'nin 'Bulworth'u da iddialı. Bu arada, Venedik Film Festivali öncesi dublaj sanatçılarının başlattığı grev, festivalde gösterilecek birçok filmin dublajını engelledi. Şimdilik altyazı ile yetiştirilmek istenen filmler, büyük bir ihtimalle yarışma dışı kalacak.

  55'nci Venedik Film Festivali'nde Meslek Özel Altın Arslan ödülüne layık görülen Sophia Loren rahatsızlığı nedeniyle Lido'ya gelemiyor. Sanatçının yerine ödülünü kocası Carlo Ponti ve oğlu alacaklar.

  Festivale Steven Spielberg'in yanısıra Warren Beatty, Robert de Niro, Matt Damon, Jim Carrey, George Clooney, Kenneth Branagh gibi ünlüler de katılacak. Festivalde 'Perspektif' dalında yönetmenliğini Yılmaz Arslan'ın yaptığı ve genç bir Türk kızının gözüyle Almanya ile ülkesi arasındaki çelişkileri ve kültür farklarını yansıtan 'Yara' filmi de katılacak. Bu Türk-Alman ortak yapımı filmde başrolleri Yelda Reynauld ve Halil Ergün üstleniyor. 'Yara', Venedik'te 8 Eylül'de gösterilecek.

  Festival 13 Eylül'de yapılacak ödül töreniyle son bulacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı