Gündem Haberleri

  Veliye de ders var

  Hürriyet Haber
  09.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  8 yıllık eğitime geçişin en önemli ayaklarından biri olan yapısal reform için çalışmaar hızlandı. Mayıstan itibaren 359 yeni okulun yapımı modüler sistemle gerçekleştirilecek. Spor tesisleri, kütüphane, bilgisayar laboratuvarları ve işlikler bulunacak okullardan yöre halkı da yararlanacak. Öğretmenler, boş zamanlarında da halk eğitimine destek verecekler.

  Kesintisiz eğitimle dev bir reforma imza atan ve tüm eğitim sistemiyle birlikte ders program ve kitaplarını masaya yatıran Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de ‘yapısal devrim’ için düğmeye bastı.

  Bakanlık 5 ayda çağdaş bir mimari anlayışıyla toplam 2 milyon 219 bin 800 metrekarelik alana, tam donanımlı 359 yeni okul yaptıracak. ‘Modüler sistem’le yapılacak ilköğretim okulları, geçmişteki Köy Enstitüleri gibi, bulunduğu mahallin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak ve halka da açılacak. Spor tesisi ve kitaplığı bulunmayan ilçe ve belde kalmayacak. Öncelikle göç nedeniyle öğrenci sayısı artan Yatılı İlköğretim Bölge Okulları'na (YİBO) spor tesisleri yapılacak. Tesisler ve kitaplıklar yalnız öğrencilere değil, çevre halkına da açılacak.

  HALK EĞİTİMİNE START

  Alt sosyo-ekonomik yapıdaki bölgelerde temel ilköğretim alan öğrencilerle aileleri arasında ‘kültürel uçurum’ oluşmaması için halk eğitimine hız verilecek. Öğretmenler boş saatlerde velilere ders verecek, velilerin üretime katılması sağlanacak. Öğretmenlerin ders saatleri dışındaki zamanları velilere ayrılacak. Bu yolla okullardan ‘tam gün’ yararlanılacak. Halk Eğitim Merkezlerine yaygınlık kazandırılacak.

  TÜRKİYE ŞANTİYEYE DÖNECEK

  Eğitimde yapısal devrimin ilk aşamasını Hürriyet'e anlatan Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, Türkiye'nin mayıstan itibaren ‘eğitim şantiyesi’ne dönüşeceği müjdesini verdi. Uluğbay, okullar için açılacak ihalelerin mayıs ayının ortasına kadar sonuçlandırılacağını, mayısın ikinci yarısında da inşaatların başlayacağını söyledi. İnşaatların zamanında teslimi için ihalelerde ağır yaptırımlar yer alacak.

  Eğitimde değişimin 5 ay içinde başlayacağını ifade eden Uluğbay, toplam 2 milyon 219 bin 800 metrekarelik alana yapılacak 359 yeni ilköğretim okulunun ihalesinin 14 Nisan'da Ankara'da yapılacağını söyledi. Okullar en geç 15 Ekim'e kadar kara tahtası, sırasıyla ‘anahtar teslim’ olarak eğitim filosuna katılacak.

  Yapısal devrim nasıl işleyecek

  Temeli, 359 yeni ilköğretim okuluyla atılacak yapısal devrim şöyle işleyecek:

  MODÜLER OKULLAR

  Okullar, kitaplık, işlik, spor tesisi ve bilgisayar laboratuvarından oluşacak. Binalar, bilinmeyen gelecekteki amaca kolaylıkla adapte edilebilecek nitelik ve fiziki yapıda yükselecek. Bina standartları, mekan boyutunda ele alınmayacak. Öğrenci, öğretmen, ders araç-gereçleri boyut ve kriterlerine göre modüler olacak.

  MEVCUTLARA DA DOPİNG

  8 yıllık kesintisiz eğitimin can simidi olan Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) ile Pansiyonlu İlköğretim Okulları (PİO) ve taşımalı eğitimde üs vazifesi gören merkez okullar başta gelmek üzere, mevcut okullar takviye edilecek.

  ORTAK KULLANIM

  Spor tesisi olmayan ilçe ve beldelere, öğrencilerle birlikte ailelerinin de yararlanabileceği spor tesisleri yapılacak. Yine göç nedeniyle öğrenci sayısı artan YİBO'lardan başlamak üzere tüm ilköğretim okullarında spor tesisleri açılacak.

  HALK KİTAPLIKLARI

  Öğrencilere okumayı sevdirecek kitapların ağırlıklı olarak yer alacağı kitaplıklar kurulacak. Yeni kitaplık kurmaya ve varolanları zenginleştirmeye YİBO ve PİO'lardan başlanacak. Kitaplıklardan çevre halkının da ödünç kitap alma yöntemiyle yararlanmaları sağlanacak. Bu yıldan başlamak üzere yaygınlaştırılacak bilgisayar laboratuvarları, öğrenciyle birlikte çevre halka da açılacak.

  FABRİKA GİBİ

  İşlikler, yöresel gereksinimlere karşılık verebilecek, öğrencilere bir beceri kazandırarak üretime katılmalarını sağlayabilecek araç ve tezgahlarla donatılacak. Olanakların elverdiği okullarda, işlikler çevreye de açık tutularak isteyen herkese, hem aile bütçesine, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek beceriler kazandırılacak.

  MOZAİK MODELİ

  Okullarda ‘mozaik modeli’ uygulanacak. Doğu ve Güneydoğu'da göç alan yerlerde normal tedrisatla eğitim veren okullara, göç veren yerlerde ise yatılı okullara ağırlık verilecek. Taşımalı eğitim de yaygın olarak kullanılacak. Taşımalı eğitim, o bölgeye ‘kültür ithali’ni sağlayacak bir pencere işlevini de görecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı