ANKARA HABERLERİ

Velilere servis uyarısı

Hürriyet Haber
30.09.2012 - 18:06Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

ANKARA Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, bazı servis firmalarının velilerden fahiş fiyat talep ettiği ve odanın belirlediği taşıma tarifesine uymadığı iddiaları üzerine denetimleri sıklaştırdıklarını belirterek, velileri yüksek fiyat isteyen servisçiler için şikayette bulunmaya çağırdı.
Elmadağlı, velilerin mağdur olmaması için firmalarla bire bir sözleşme yapmasını tavsiye etti.
Öğrenci taşıma tarifesinin Ankara Ticaret Odası ve Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası tarafından belirlendiğini söyleyen Elmadağlı, “Fiyat tarifeleriyle ilgili bu sene gelen şikayetler taşıma şirketlerinin öğrencilerden fazla ücret talep ettikleri. Bununla ilgili Ankara Ticaret Odası'na bağlı şirketler kendi tarifelerini uyguluyorlar. Tabi bu tarifeler bizim Servis Araçları Odası ile Esnaf ve Sanatlarlar Odası'nın çıkarttığı tarifeler aşağı yukarı bire bir örtüşüyor. Ancak yine örtüşmesine rağmen tarife uygulanmıyor ve yüksek ücret talep ediliyor. Taşıyan kişi firma olduğu takdirde velilerimiz bu tür şikayetlerini Alo 153 zabıtaya, okul aile birliklerine, kaymakamlık ve Ankara Ticaret Odası'na şikayet etmeleri gerekiyor. Esnaf olduğu takdirde de odamıza, Alo 153'e, kaymakamlığa ve okul aile birliğine şikayet edebiliyor. Bununla ilgili bir çözüm bulamıyoruz, denetim yetkimiz yok” diye konuştu.
 
Bire bir sözleşme yapın
 
Velileri mağdur olmamaları konusunda uyaran Elmadağlı, “Biz diyoruz ki fiyatlarımız makul zaten yüksek değil, düşük de diyemeyiz. Normal bir fiyatımız var. Tarifeyi kontrol ettikten sonra bire bir sözleşme yapın. Yapacağınız sözleşmelerde de ödeyeceğiniz ücreti belirtin ve o ücret sizin ödeyeceğiniz ücretten fazlaysa mutlaka bunu kaymakamlığa, okul aile birliğine, Alo 153 zabıtaya götürerek şikayette bulunun” ifadelerini kullandı.
 
Araçlarda mutlaka tarife listesi bulunmalı
 

Elmadağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şu anki tarifemiz makul, yılda bir kez zam yapıyoruz. Tarifemiz kurtarıyor, bir anormallik yok. Niye fazla ücret isteniyor? Ticaret odasının tarifesinde oraya bir madde koymuşlar 'özel okullar bu tarifeye tabi değiller' o maddeden dolayı da istedikleri tarifeyi uygulayabiliyorlar. Okullarımızda okul aile birlikleri bunu takip etmiyor, sonuçta bu bir rant, bir para kavgası. Kişi bunu suiistimal edebiliyor. Bunun da takip edilmesi gerekiyor. Velilerimiz tarafından öncelikle bütün araçlarımızda bizim çıkartmış olduğumuz veya Ticaret dası'nın kendisinin çıkartmış olduğu tarifelerin bulunması gerekiyor. Tarifeyi araçta bulundurmama cezası 250 lira ile 5 bin lira arasında değişiyor. Velilerimiz bunu kontrol etmiyorlar. Sadece 'benden fahiş fiyat istedi' diyerek bizi arıyorlar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Velilere servis uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı