YOZGAT HABERLERİ

Velilere "karne" uyarısı

AA / Yakup Salman
21.01.2015 - 10:45Son Güncelleme :

- İl Milli Eğitim Müdürü Kuş: "Bir çocuk için en değerli hazine anne ve babası tarafından sevildiğini ve değer verildiğini bilmesidir"

AA / Yakup Salman

YOZGAT (AA) - Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, kötü karne getiren öğrencileri cezalandırmanın olumlu sonuçlar vermeyeceğini söyledi.

Kuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk döneminin 23 Ocak'ta sona ereceğini belirterek, karneler alındıktan sonra bazı evlerde sevinç, bazılarında ise üzüntü yaşanacağını anlattı.

İyi ya da kötü karneyle ilgili duyguların abartılmaması gerektiğine dikkat çeken Kuş, anne ve babaların her durumda çocuklarına destek olması gerektiğinin altını çizdi.

Kuş, cuma günü 5 bin 500 okul öncesi, 31 bin 500 ilkokul, 26 bin 500 ortaokul ve 25 bin lise öğrencisi olmak üzere Yozgat’ta toplam 88 bin 500 öğrencinin yarıyıl tatiline gireceğini dile getirerek, 5 bin 600 civarında da öğretmenin öğrencilerle tatile gireceğini belirtti.

Tatilin öğrenciler tarafından boş bir zaman olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Kuş, "Gerek öğrencilerimizin gerekse öğretmenlerimizin yarıyıl tatilini oldukça faydalı geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bir taraftan eğlenirken diğer taraftan öğrenmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Anne ve babaların çocuklarına duydukları sevgiyi notla ölçmesinin yanlış olduğuna değinen Kuş, karnelerin aileler tarafından doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Her öğrencinin hatasız ve zayıfsız olmasının mümkün olmadığını belirten Kuş, şunları söyledi:

"Kırık diye ifade ettiğimiz zayıf ve zayıflarla yarıyıl tatiline girecek öğrencilerimiz mutlaka olacaktır. Bizim anne ve babalardan ricamız karnenin sadece bir gösterge olmadığını anlamaları. Karne sadece akademik bir belgedir. Çocuğun tüm başarılarını gösteren bir belge değildir. Çocuklarını oradaki rakamlarla değerlendirmemeleri gerekiyor eğer hata görüyorlarsa bu hatayı birlikte çözmelerini tavsiye ediyoruz. Bu zayıfın nedenlerini eğer birlikte araştırıp çözüm noktasını da birlikte üretirlerse ikinci dönemde bu zayıf notların kurtarılabileceği kanaati taşıyoruz. Çocuğunuzun karnesi nasıl olursa olsun, onu sevdiğinizi gösterin. Bir çocuk için en değerli hazine anne ve babası tarafından sevildiğini ve değer verildiğini bilmesidir."

Kırık notlardan dolayı öğrencinin üzerine gidilmesinin farklı sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Kuş, bu tür sert çıkışlarda öğrencilerin hataya düşebileceğini, geri dönüşü olmayan yanlışlar yapabileceğinin unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Velilere "karne" uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 10 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Velilere "karne" uyarısı haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:40
  • Guneş
   07:24
  • Öğle
   12:38
  • İkindi
   15:12
  • Akşam
   17:30
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı