Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Velilerden, Gezi Parkı olayını destekleyen öğretim üyesine tepki

  AA
  28 Haziran 2013 - 10:00Son Güncelleme : 28 Haziran 2013 - 10:00

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi'nde mezuniyet töreni konuşmasında, Gezi Parkı eylemcilerini destekleyen ifadeler kullanan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten'e bazı veliler tepki göstererek kürsüye yürümek istedi.

  ÇÜ Kongre Merkezi'nde yapılan Tıp Fakültesi'nin 2012-2013 yılı mezuniyet töreninde Rektör Yardımcısı Hasan Fenercioğlu ile Tıp Fakültesi Dekanı Dilek Özcengiz birer konuşma yaptı. Daha sonra konuşan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, hekimlik mesleğinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirtti. Tarih boyunca hekimliğin kutsal bir misyonla yüklendiğini belirten Ökten, kısa zaman öncesine kadar elit statüde tutulan mesleklerinin şimdi tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşadığını öne sürdü. En temel insan haklarından biri olan herkese nitelikli, eşit ve ücretsiz olarak verilmesi gereken sağlık hizmetinin giderek niteliksiz ve ücretli hale getirilerek uluslararası sermayenin hizmetine sunulduğu eleştirisinde bulunan Ökten, uygulanan sistem nedeniyle doktorların hasta ve yakınları tarafından saldırıya uğradığını belirterek şunları söyledi:
  "Bizler, hakaret işitmek, darp edilmek, öldürülmek için değil yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. 31 Mayıs'ta Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp bugüne kadar daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla barış, daha fazla çevre, daha fazla ağaç isteyen binlerce kişinin biber gazı ve çeşitli müdahalelerle yaralanan insanlara, olay anında müdahale ederek hekimlik mesleğini gönüllü olarak yerine getiren meslektaşlarımız ve birinci sınıftan altıncı sınıfa kadar bizlere yardımcı olan öğrenci kardeşlerime ayrıca teşekkür ederim."
  Ökten'in konuşması sırasında bazı veliler, "Siyaset yapma, burası siyaset yeri değil, git önce kendi görevini yap" diyerek kürsüye yürümek istedi. Konuşma sürerken arka sıralarda birbirinin üzerine yürüyen bazı velilerin, yakınları tarafından sakinleştirildiği görüldü.
  Konuşmaların ardından Hipokrat Yemini eden yeni mezunlar, diplomalarını alarak keplerini attı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı