"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Veliler üzülmesin

Yarın okullar açılıyor. Geçen perşembe günü itibariyle “merkezi sistemin” (otomasyonun) açılmadığını biliyor musunuz?

Bu yüzden okullarda sisteme girilemediğinden kayıtlar ve okullar arası (taşınmadan dolayı) nakiller yapılamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki duyarsızlığı velileri çileden çıkarıyor. Örneğin ben oğlumu bir okuldan bir başka okula nakletmek durumundayım, bu yüzden yeni yerdeki okula kayıt yaptıramıyorum.
Veliler, öğretmen ve yöneticiler çaresiz, birbirlerine “bu sene herhalde okullar açılmayacak” diyorlar ve şaşkınlık içindeler. Bakanlık telefonlarında muhatap bulamıyorsunuz, açık net yanıt alamıyorsunuz!
Okullar açılınca kayıt yaptıramayanların durumu ne olacak, çözüm nasıl ve kim tarafından üretilecek?!
Melike ALTAY
 
 
Herşeyin farkındayız
 
MEB yetkililerine...
Son zamanlarda almış olduğunuz kararlar herkesin yüreğinde derin yaralar açmaktadır. Türk eğitim sistemini Amerikanlaştırma ve Amerikan eliyle yok etme projenizi hızla hayata geçirdiğinizi görüyoruz. Ancak bu gidişin bir de geri dönüşü olacak!
Mustafa Kemal Atatürk’ün biz gençlere emanet ettiği Cumhuriyet o kadar kolay kazanılmadı, o kadar kolay yok edemeyeceksiniz! Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini kaldırdınız, Atatürk köşelerini yok ettiniz, yetmedi Gençliğe Hitabe’ye, Andımız’a, hatta İstiklâl Marşı’na göz diktiniz. Siz, AKP hükümetinin bakanlığı olan MEB yetkileri ve sayın bakan! Zannediyor musunuz ki bütün bu yaptıklarınızı Türk gençliği yutacaktır! Bu gidişin geri dönüşü de vardır. Ders kitapları hazırlanırken “Atatürk ilke ve inkılaplarına; laik, sosyal, hukuk devletine uygun olma” gibi kıstasları aramaktan vazgeçtiniz. Neden? Türk milletine açıklayın!
Biz “Vatansever Gençler” olarak yaptıklarınızın farkındayız! Olayları yakından ve dikkatle takip ediyoruz! Zannetmeyin ki uyuyoruz... Bu gidişin bir de dönüşü var, hepinizi uyarıyoruz!”

Biliyormusunuz

Türkiye’nin kurucusu kimdir

Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in, MEB Talim ve Terbiye Kurulu yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle, TTK kurul başkanının görevleri arasında yer alan ders kitapları ve eğitim araçlarında olması gereken niteliklerinden “gençleri cumhuriyet esaslarına göre yetiştirme görevi” çıkarılırken, bunun yerine “kurulu hükümet programı doğrultusunda yönetmek” hükmü getirildiğini belirterek, bakan Ömer Dinçer’e “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu kimdir? MEB’nın yapmış olduğu tüm değişikliklerde Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin metinlerden çıkarılmasıyla amaçlanan nedir?” diye sorduğunu.

X