MUĞLA HABERLERİ

Veli-Der'den 4+4+4'e karşı hukuk mücadelesi

DHA
12.04.2016 - 14:43Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'ndeki Veli-Der Şube Başkanı Ahmet Oğul, 4+4+4 eğitim sisteminin eşitsizliklerin ve adaletsizliklerin kaynağı olduğunu öne sürerek uygulamanın kaldırılması için 444 öğrenci velisiyle birlikte hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapan Veli-Der Marmaris Şube Başkanı Ahmet Oğul, 4+4+4 eğitim sistemini eleştirdi. Cumhuriyetin fikri hür, vicdanı hür kuşaklar yetiştirme ütopyasının yok edildiğini öne süren Oğul, "Bunun yerine piyasacı, özelleştirmeci, dindar kuşaklar yetiştirmeyi hedefleyen, tek din, tek dil anlayışı üzerinden akıl ve bilim dışı politikalar dayatılıyor. Biz Öğenci Veli Derneği olarak bu uygulamaya derhal son verilmesini talep ediyor ve bu haklı taleplerimizin adalet sisteminde bütün hırpalanmışlıklara rağmen sağduyuya olan inancımızı koruyarak bu ihlallerin takipçisi olacağımızı söylüyoruz" dedi.

"TÜM OKULLAR İMAM HATİP OKULLARINA DÖNÜŞÜYOR"

Oğul, Milli Eğitim Bakanlığı'nın İnsani Yardım Vakfı (İHH), Ensar Vakfı, Kimseyokmu, TÜRGEV gibi yapılar ile protokol yaparak okullarda dini içerikli ideolojik çalışmalar yaptıklarını iddia etti. Oğul, "Sınıflara dağıtılan kumbaralar aracılığı ile öğrencilerden para toplamakta ve İnsani Yardım Vakfı'na kaynak aktarılmaktadır. Kadrolaşma ve öğretmen atamalarında Ensar Vakfı'nın tek söz sahibi olduğu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ise bu kadroları onaylamakla yükümlü bir mercii olduğu söylemleri devam ediyor. En fazla atama Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşında yapıldı. Şu an okullarımızın yarısı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni idareci tarafından yönetilmektedir. Çocuklarımıza 1'er saatlik resim, müzik beden eğitimi ders saati verilirken seçmeli ve zorunlu din dersleri 6 saat olmuştur. Yani uygulamada tüm okullar İmam Hatip okullarına dönüşmüştür. Cami imamları okulda derse girerken, çocuklar anokulundan itibaren camilere eğitime götürülmektedir. 4+4+4 mağduru 444 veli ile birlikte mücadelemizi hukuki alana taşımaya hazırlanıyoruz ve inanca dayalı sorgulamayan bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş dini değerler sistemiyle sağlıklı kuşaklar yetiştirmemiz mümkün değildir" diye konuştu.

Doğuş Esat BERME / MARMARİS (Muğla),(DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Veli-Der'den 4+4+4'e karşı hukuk mücadelesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Veli-Der'den 4+4+4'e karşı hukuk mücadelesi haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı