Ege Haberleri

EGE

  Vekillik için gidip de dönememeye farklı yorum

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  20.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milletvekili adayı olacak oda ve borsa yöneticileri, görevden istifa edip, seçilemeseler de dönemeyecek.

  MİLLETVEKİLİ Seçimi Kanunu’nda yapılan değişiklikle,  aday olacak oda ve borsa yöneticilerinin, görevden istifa edip, liste dışı kalmaları, ya da seçilemeseler de dönememeleri farklı yorumlandı.
  Demirtaş olumlu
  Konuyu olumlu olarak değerlendiren İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Kendisini siyasete yönlendirmiş, bir partide uzun süre kampanyalara katılmış kişilerin sorun yaratabileceği düşünülmüş olabilir. ‘Her partiye eşit mesafe’ konusunda da sorunlar yaşanabilir” dedi.
  Tarafsızlık şart
  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da uygulamayı olumlu buldu, “Bir kurumun başında olan ya da yöneticisi konumunda bulunan kişiler tarafsız olmak durumundadır diye konuştu.
  Bulgurdan edilmemeli
  Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Sıtkı Şükürer ise, “İnsanları ‘Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma’ durumuna sokmamak lazım. Uygulamayla parlamentoya daha kaliteli insan gelişini bir anlamda engellemiş olursunuz. Benim kişisel görüşüm tekrar geri dönüşlerin mümkün hale getirilmesi şeklindedir” diye konuştu.
  Seçilmiş korunmalı
  Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Başkanı Hüseyin Porsuk da her iki görüşün de doğru yanları olduğunu belirtti, “Ancak seçilmiş insanları yerinden etmemek gerekir. Diğer yandan bir sivil toplum kuruluşu yöneticisinin politize olması da hoş bir şey değil” görüşünü savundu.
  Topçu: Hak gaspıdır
  İzmir Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Feyzullah Topçu uygulamaya tepki gösterdi, “Bu yasal değişiklik sivil toplum örgütlerine siyasi engel yaratıyor. Bu, hak gaspıdır. Demokrasi ayıbı düzeltilmelidir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı