Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vekillerle kurultayı görüştü fikir aldı

  Okan KONURALP/ANKARA
  15 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 15 Temmuz 2012 - 00:22

  CHP’de, 17-18 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek 34. Olağan Kurultay öncesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekilleri ile bir araya geldi.

  CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı, basına kapalı yapıldı. Toplantıda, Kılıçdaroğlu milletvekillerine kurultay çalışmaları hakkında bilgi verdi, kurultay hakkındaki görüşlerini dinledi ve önerilerini aldı.
  Toplantı için parti genel merkezine gelen milletvekillerinden bazıları gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. İstanbul Milletvekili Nur Serter, CHP’li milletvekillerinin parti içerisinde görüşlerini açıkça dile getirebildiğini belirterek, “Bu CHP’nin bir artı değeridir. Gerçekten demokrasiyi Türkiye’ye getirecek parti olduğunun kanıtıdır. Farklı fikirler partimiz için bir zenginliktir” dedi.

  Derviş’le konuştum görev teklif etmedim

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski bakanlardan Kemal Derviş’le görüştüğünü ancak görev teklif etmediğini bildirdi. Kılıçdaroğlu, yazılı açıklamasında, Derviş’in partilerinin üyesi olduğunu hatırlattı. Derviş’le görüştüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sayın Derviş’i aradığım doğru, görev teklif ettiğim ise doğru değil” açıklamasında bulundu. “Kemal Derviş çok iyi yetişmiş, özellikle ekonomi konusunda ulusal ve uluslararası uzmanlığına herkesin şapka çıkardığı, her alanda rüştünü ispat etmiş partimizin bir üyesi” diyen Kılıçdaroğlu, şunları ekledi: “Kemal Derviş gibi biriyle görüşmemden daha doğal ne olabilir ki. Sayın Kemal Derviş ile görüştüm. İç ve dış ekonomik gelişmeler ile muhtemel beklentiler konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bu doğrudur ama göreve davet konusu yakıştırmadır. Bu Kemal Derviş’in üyesi ve bir dönem yöneticisi olduğu partimize de haksızlıktır.”

  Ersanlı’yı aradı

  Kılıçdaroğlu, dün milletvekilleri toplantısına girerken, KCK’ya yönelik davada tutuklu bulunan ve tahliye edilen Prof. Dr. Büşra Ersanlı’yı telefonla aradı. Kılıçdaroğlu, Ersanlı’ya geçmiş olsun dileklerini iletti. Teşekkür eden Ersanlı da, “Arkadaşlarım tutuklu, bu nedenle sevinmem, mutlu olmam gereken bir günde özgürlüğün mutluluğunu yaşayamıyorum” dedi. Kılıçdaroğlu ise “AKP hukukunun da, bu hukuka dayalı uygulamalarında kamu vicdanında mahkûm olduğunu, çöktüğünü belirterek”, geçmiş olsun dileğini tekrarladı.                        

  1950 kurultayı kadar önemli

  Denizli Milletvekili Adnan Keskin de Türkiye’nin yoğun gündeminin olduğu bir dönemde CHP Kurultayı’nın toplandığının hatırlatılması üzerine, “Cumhuriyet tarihinin en sinsi, en örgütlü, en disiplinli kuşatması ile karşı karşıyayız. Devlet yaşamı çok ciddi bir iştir. Maalesef başta bulunan siyasi iktidar, Türkiye Cumhuriyeti’ni vurgun yemiş sünger avcısına dönüştürdü” diye konuştu. Keskin, CHP’nin böyle bir süreçte gerçekleştireceği 34. Olağan Kurultayı’nın, 1950 yılında yapılan “İlk Hedefler Kurultayı” kadar önem taşıdığını kaydetti. Kendisine Merkez Yönetim Kurulu’nda görev alması için bir teklif gelip gelmediğinin sorulması üzerine Keskin, “Bana şu ana kadar bir teklif gelmedi, benim de şu ana kadar hiç kimseden bir talebim olmadı. Partinin kurultay delegeleri bizi böyle bir göreve getirmeyi uygun bulurlarsa, ben bunu siyasal yaşamının en onurlu rütbesi olarak kabul ederim ve partimin verdiği görevi her koşulda yerine getirmeye çaba sarf ederim” dedi.
  Samsun Milletvekili Haluk Koç ise CHP’nin demokratik bir yarış sürecini çarşamba günü noktalayacağını söyledi. Partinin demokratikleşmesi için kendisinin de aralarında bulunduğu birçok milletvekilinin çaba sarf ettiğini anımsatan Koç, “Son tüzük değişikliği ile sayın Genel Başkanımızın da onayıyla artık CHP, tabanın sesini Genel Merkez’e yansıtabileceği bir çalışma mekanizmasına kavuştu. Bunun diğer siyasi partilere de örnek olması gerek” diye konuştu.

  Genel Başkan’ın tek borcu var: İktidar olmak

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en yakınındakiler arasında yer alırken, Mayıs’ta MYK’da istifa eden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kurultay öncesinde, “Bazı arkadaşlarımızın mevcut pozisyonlarını partinin genel çıkarlarının önüne geçirmesi işi zorlaştırıyor. Ben istifa ederek bunu anlatmaya çalıştım. Mesajım Genel Başkan’dan çok yönetimdeki arkadaşlaraydı” dedi. İsmi “MYK’ya girecekler” listesinde geçen Tekin, şunları söyledi: “Mevcut yönetimin, Sayın Genel Başkan’ın performansına ayak uyduramadığını gördüğüm için istifa etmiş, sorumluluğumun gereğini yapmıştım. Şimdi kritik bir döneme giriyoruz. CHP ve Türkiye önünde ciddi riskler ve büyük fırsatlar var. Bunları göğüsleyecek, fırsatları değerlendirecek bir yönetimin oluşması için arkadaşlarımız Genel Başkanımıza yardımcı olmalı. Kemal Bey’in mücadelesinde yalnız olduğunu görüyorum. Sayın Genel Başkan, herkesi dinliyor, eminim teşkilatları da dinleyecek. Nerede arıza var, nerede yetersizlik var, nerede yönetim zaafı var tespit edecek ve gereğini yapacaktır. Ve biliyorum ki bir lider, hele ki Kemal Bey gibi bir lider, elini kolunu kimseye bağlatmaz. Asıl olan partinin ve ülkenin menfaatleridir. Orası borç ya da diyet ödeme yeri değil. Sayın Genel Başkanın bir tek borcu var o da CHP’yi iktidar yapmaktır.

  Sarıgül mesajı

  Benim ille de yönetime gireyim diye bir derdim yok. Ben her pozisyonda partimin ve Genel Başkanımın hizmetinde olurum. O hizmetin gereklerini yapmak için ille de parti yöneticisi olmam gerekmez. Ben milletvekili olarak da partime hizmet edebileceğimi sanırım gösterdim. ‘Yeni oluşum’ çabaları ise sadece CHP’liler için değil Türkiye için de bir talihsizlik olur. Ben böyle bir ihanetin içinde olmam. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le de adımı geçiriyorlar. Sarıgül meselesini bana değil, gidin Sarıgül’ün CHP içindeki proje ortaklarına sorun.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı