Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Vekil böyle derse

Diyarbakır'daki olaylı maçla ilgili olarak 100 kişi gözaltına alındı. Olaya karışanlar, görüntülerden tek tek tespit ediliyor. ANAP Diyarbakır Milletvekili Koçyiğit, "onlar da bize el kol hareketi yaptı" diye savunmada bulundu.

Ajanslar
SON GÜNCELLEME

Diyarbakırspor-Konyaspor maçının 87'nci dakikasında karşılaşmanın yarıda kalmasına yol açan olaylara karışanlar, Emniyet Müdürlüğü'nün çektiği görüntülerden tek tek tesbit edilmeye başlandı.

SAVCILIK GÖZETİMİNDE İNCELENİYOR

Karşılaşma oynanırken meydana gelen olayların görüntülerinin savcılık nezaretinde incelemeye alındığı bildirildi. Görüntüde olayları çıkaranlarla polise saldıranların belirlenecekleri, daha sonra da gözaltına alınarak, “Devlet malına zarar vermek ve polise mukavemet“ suçlarından mahkemeye gönderilecekleri öğrenildi.

20 POLİS YARALI

Bu arada stadın içinde ve dışında meydana gelen olaylarda yaralanan 20 polisin tedavisinin ise devam ettiği açıklandı. Yaralıların büyük kısmı ise sağlık kuruluşlarında ayakta tedavi edilerek taburcu edildi.

100 GÖZALTI VAR

Öte yandarn hem olaylar sırasında hem de olaylardan sonra gözaltına alınan 100 kadar kişinin kimlik belirleme çalışmaları da devam ediyor. Sanıkların kimliklerinin belirlenmesinden sonra da ifadelerinin alındığı, sorgularının tamamlamasının ardından da mahkemeye gönderilecekleri bildirildi.

9000 KOLTUK PARÇALANDI

Pazar günü oynanan Diyarbakırspor-Konyaspor maçından sonra Atatürk Stadyumu'da futbol sahasından çok savaş alanına döndü. Stadyumdaki 9000 koltuğun parçalanarak sahaya atıldığı ortaya çıktı. Bazı izleyicilerin demir parmaklıkları kırarak sahaya girdiği gözlenen maçta harabeye dönen stadyumda hasar tespiti yapılacağı bildirildi. Atatürk Stadı'ndaki maddi zararın binlerce YTL’yi bulduğu kaydedildi.

'FIRSAT BİLDİLER'

Bazı stadyum yetkilileri, olayların bazı kişilerin provakasyonu ve yetersiz güvenlik önleminden kaynaklandığını iddia ettiler, “Maçın oynandığı sırada Diyarbakır’da bir PKK militanının cenazesi vardı ve çevik kuvvetin büyük kısmı da orada görevliydi. Bunu fırsat bulan provakatörler, stadı bu hale getirdi“ diye konuştular.

'ONLAR DA BİZE EL KOL HAREKETİ YAPTI'

Bu arada ANAP Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit,  olayda Konyasporlu bir futbolcunun taraftara yaptığı el kol hareketleri ve geçen yıl Konya’da oynanan maçta Diyarbakırlılara karşı yapılan kötü tezahüratların etkisi olduğunu söyledi.

Yaşanan olayları tesvip etmenin mümkün olmadığını kaydeden Koçyiğit, bu sezon başından beri Diyarbakırspor’un küme düşürülmesine yönelik sistemli bir oyun oynandığını savunurken, tüm hakem hatalarının Diyarbakırspor aleyhine geliştiğini öne sürdü.

2005-2006 futbol sezonunun başından beri tüm hakem hatalarının Diyarbakırspor aleyhine geliştiğini öne sürerek sezon başından beri Diyarbakırspor’un küme düşürülmesine yönelik sistemli bir oyun oynandığını savunan ANAP Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit, dün Diyarbakır-Konyaspor maçında yaşanan olayları tasvip etmenin mümkün olmadığını bildirdi. Koçyiğit, ancak olayda Konyasporlu bir futbolcunun taraftara yaptığı "el kol hareketleri" ve geçen yıl Konya’da oynanan maçta Diyarbakırlılara karşı yapılan kötü tezahüratların etkisi olduğunu söyledi.

Muhsin Koçyiğit pearlamentoda düzenlediği basın toplantısında dün Diyarbakır’da oynanan Diyarbakırspor- Konyaspor maçında yaşanan olaylara değindi. Yaşanan olayları tasvip etmenin mümkün olmadığını kaydederken, ancak olayda Konyasporlu bir futbolcunun gol sonrası Diyarbakırlı taraftarlara yaptığı el kol hareketleri ve geçen yıl Konya’da oynanan maçta Diyarbakırlılara karşı yapılan kötü tezahüratların etkisi olduğunu ifade etti. Koçyiğit, 2005- 2006 futbol sezonunun başından beri Diyarbakırspor’un küme düşürülmesine yönelik sistemli bir oyun oynandığını öne sürerken, tüm hakem hatalarının Diyarbakırspor aleyhine geliştiğini ve Diyarbakırspor’un en az 12-13 puan kaybettiğini savundu. Diyarbakırspor olarak futbolda adalet istediklerini vurgulayan Koçyiğit, "Emeğimize sayfı gösterilmesini istiyoruz masabaşı oyunlarla puanlarımızın çalınmamasını istiyoruz" diye konuştu.

Koçyiğit, dün çıkan olaylar sonrasında bitime dört dakika hakem tarafından tatil edilen maçın tekrar edilmesini de talep etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler