ANKARA HABERLERİ

Vekil adaylarına bir sınav da çocuklardan

Hürriyet Haber
02.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye genelinde seçim çalışmalarına başlayan milletvekilleri ’sandık sınavı’na hazırlanırken, bir sınav da çocuklardan geldi. (Gündem: Çocuk!) Derneği, milletvekili adaylarının çocuk haklarına bakışını öğrenmek için 10 soruluk "vekil seçme sınavı" hazırladı.

Hürriyet Haber

ÇOCUK Haklarını Tanıtma, Yaygınlaştırma, Uygulama ve Uygulamaları İzleme Derneği (Gündem: Çocuk!) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Musaoğlu, milletvekili adaylarının çocuk haklarına bakışını öğrenmek için 10 soruluk "Vekil Seçme Sınavı" hazırladıklarını söyledi.

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Celal Musaoğlu, siyasi parti programlarında çocuğun hiç yer almadığını veya çok az değinildiğini, 20 sayfa ve 9 bin sözcükten oluşan hükümet programında bile çocuktan sadece 2 kez bahsedildiğini söyledi.

10 SORU OLACAK

İki ay önce başlattıkları "Çocuklar için (Evet)" kampanyası ile parti seçim bildirgelerinde "çocuk lehine ifadelere daha sıklıkla rastlandığını" belirten Musaoğlu, seçmenin milletvekili adaylarına baskı uygulaması için de "Vekil Seçme Sınavı" adı altında 10 maddelik soru hazırladıklarını ve bunun milletvekillerinin "karnesi" olacağını kaydetti.

Musaoğlu, seçimde 41 milyon seçmenin kararının 27 milyon çocuğun hayatını da etkileyeceğini ifade ederek, "Türkiye bir an önce kendi çocuk sorunu ile yüzleşmelidir, bu yüzleşmenin sorumluluğu ise sadece siyasetçilere bırakılamaz. Tüm seçmenlerin karşılarına çıkan adaylara hazırladığımız 10 soruyu ısrarla sormalarını rica ediyoruz. Lütfen tercihlerinizi bu soruların yanıtlarını aldıktan sonra yapınız" dedi.

OY HAKLARI YOK AMA

Derneğin Yönetim Kurulu üyesi Onur Yılmaz, "Toplumun oy verme hakkı olmayan ama yüzde 40’ını oluşturan çocukların görüşünün dikkate alınmadığı bir seçim için ’demokratik’ demek mümkün müdür?" sorusunun cevap verilmesi gereken en önemli konu olduğunu ifade etti.

Yılmaz, seçim öncesi 50’ye yakın sivil toplum örgütünün yer aldığı platform oluşturmayı ve partilerden çocuk politikalarını açıklamalarını istemeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Sınav internette

www.cocuklaricinevet.org adresinden ulaşılabilecek sınavda milletvekili adaylarına, "Çocuk Kimdir?", "Çocukların neden hakları vardır? Bu haklar neden evrenseldir?", "Türkiye’nin bir ülke çocuk politikasına ihtiyacı var mıdır?" ve "Çevrenizdeki çocuklara nasıl bir ülkede yaşamak istediklerini hiç sordunuz mu?" gibi sorular yöneltiliyor, doğru yanıtlar da veriliyor.

Siyasetçilere okul öncesi eğitimi unutmayın çağrısı

ANNE
Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) öncülüğündeki yedi sivil toplum kuruluşu siyasi partilere okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için çağrıda bulunmak için bir bildiri yayınladı.

Bildiride, Türkiye’nin eğitim alanındaki temel sorunlarından birinin okul öncesi eğitim olduğu belirtilerek, "Siyasi partilerden okul öncesi eğitim konusunu gündemlerine almaları" çağrısı yapıldı.

Bildiride, AÇEV öncülüğünde, diğer sivil toplum kuruluşları ile iki yıl önce okul öncesi eğitimin önemi konusunda halkı bilinçlendirmek ve bilgilendirmek için "7 Çok Geç" kampanyası başlatıldığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Bizler ’7 Çok Geç’ Kampanyası güç ortakları olarak, çok geç kalmadan bu öneriyi gerçekleştirmek için harekete geçilmesinin şart olduğunu düşünüyor, tam da seçim öncesindeki bu dönemde toplumun her kesiminden verilecek desteklerle okul öncesi eğitime ilişkin ortak ulusal bir politikanın oluşturulması gerektiğini söylüyoruz. 22 Temmuz öncesinde tüm siyasi partilerimizden, okul öncesi eğitim konusunu gündeminize almanızı bekliyor, seçim bildirgelerinizde yer alacağını umuyoruz. 5-6 yaş eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınması için yasal düzenlemelerin yapılması ve bu konuya gerekli bütçenin ayrılması gerekmektedir. Yeni yasama döneminde Meclisin üzerine düşecek en temel görevlerden biri bu olmalıdır. Bu konudaki planlarınızı seçim öncesinde bilmek istiyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Vekil adaylarına bir sınav da çocuklardan haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı