Vehbi Koç’un 11 bin mektubu yayınlanacak

Hürriyet Haber
02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.02.2000 - 00:01

KOÇ Holding'in kurucusu Vehbi Koç'un yazdığı 11 bin mektup, 2001 yılında Holding'in 75. kuruluş yıldönümünde yayınlanacak. Koç Holding Endüstri ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Tuğrul Kudatgobilik, ‘‘Vehbi Bey'in ticaretteki ilk üç yılında bir sihir var’’ dedi.

KOÇ Holding'in kurucusu Vehbi Koç'un sağlığında yazdığı mektuplar bugüne ışık tutacak. Aralarında o dönemin siyasetçileri, bürokratların da bulunduğu ve 1936 yılından beri arşivlenen yaklaşık 11 bin mektup, 2001 yılında Koç Topluluğu'nun kuruluşunun 75'inci yılında yayınlanacak.

Vehbi Koç'un, Koçzade Ahmet Vehbi firmasını ilk olarak Ankara Ticaret Odası'na tescil ettirdiği yıl olan 31 Mayıs 1926 yılı, Koç Topluluğu'nun kuruluş yılı olarak hesaplanıyor. 2001 yılı Mayıs ayında Topluluk kuruluşunun 75'inci yılını kutlayacak. 25 Şubat 1996 yılında vefat eden Vehbi Koç, 2001 yılında aynı zamanda ölümünün beşinci yılında anılacak.

İlk olarak 1926 yılı 31 Mayıs'ında babasını bir bakkal dükkanı kurmak için ikna eden Vehbi Koç, işyerini o yıl Ankara Ticaret Odası'na tescil ettirdi. 1926 yılında bakkal dükkanı ile ticarete atılan Koç, 1927'de Ford Motor Company'nin Ankara Bayiiliğini ve 1928'de de şimdiki Mobil Oil'in distribütörlüğünü aldı.

Bakkal dükkanını 1926 ATO'ya tescil ettiren ve iki yılda Ford Motor Campany ve Mobil Oil'in bayiiliği ile büyüyün Koç, 1928 yılında Ankara Ticaret Odası'na Başkan oldu ve tam 16 yıl Ankara Ticaret Odası'nın Başkanlığı'nı yürüttü.

SİHİRLİ ÜÇ YIL

Vehbi Koç'un bakkal dükkanıyla başladığı ticaret hayatında bu ilk üç yıl büyük önem taşıyor. Koç Holding Endüstri ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Tuğrul Kudatgobilik, bu üç yılın Vehbi Koç'un hayatında bir sihir olduğunu söylüyor.

Kendisi, çocukları ve şimdi de torunlarıyla birlikte çalışan Kudatgobilik, ‘‘Vehbi Koç bu üç yılda yoktan varoldu. O dönemde otomotivin geleceğini nasıl gördü? Nasıl temas kurdu? Otomotivle birlikte büyüyecek benzin ihtiyacını nasıl gördü? Bunlar Vehbi Koç'un vizyonunu gösteriyor’’ diye konuştu.

Patates tüccarlığı yapmak yerine o dönemde hiç dil bilmeden, ortaokuldan ayrılmış bir insan olan Vehbi Koç, kendisini bu insanlara kabul ettirdi ve 1920'li yıllarda dünyanın en büyük şirketi olarak kabul edilen Ford'la anlaştı.

Üniversitede ders olacak

<ı>YENİLİKLERE olan merakı, vizyonu Vehbi Koç'u Türkiye'de özel sektörü yaratan isim yaptı. O dönemde siyasetçilere, uzmanlara, bürokratlara yazdığı mektuplar şimdi Koç Üniversitesi'nde ders olarak okutulacak. O zaman Vehbi Koç'un uyardığı ve sonrasında gerçekleşen ya da yıllar sonrasına ışık tutacak 11 bin mektup ölümünün beşinci yılında yayınlanacak. Bu mektuplar arasında, o dönemin siyasetçilerini çeşitli konularda uyaran Vehbi Koç'un, dediklerinin ve gördüklerinin hepsinin gerçekleştiği ya da gerçekleşmek üzere olduğu görülüyor. Vehbi Koç'un mektupları arasında Ecevit'e Avrupa Birliği için yazdığı ya da gelecek vaadeden insanlar konusunda çeşitli uyarılarda bulunduğu mektuplar da bulunuyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı