« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Vehbi Emre Güreş Turnuvası'nda Türkiye şampiyon

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Final bölümünü Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in de takip ettiği turnuvanın son gününde 66 ve 96 kilo sporcuları mindere çıktı.

66 kiloda Üniversite Oyunları ve Akdeniz Oyunları Şampiyonu Selçuk Çebi, ön elemede Koreli Jin Hyun'u, çeyrek finalde yine Koreli Kim Min Chul'u, yarı finalde de Dünya Şampiyonu unvanlı Şeref Eroğlu'nu yenmeyi başararak, finale yükseldi. Finalde Azeri Mammedov Elbrus'u 2-0 mağlup eden Selçuk Çebi altın madalya kazandı.

96 kiloda Dünya Gençler Şampiyonu Mustafa Çetinyürek ise bu sıklette ön elemede Kübalı Alain Rivas'ı, çeyrek finalde İranlı Reza Zeidvand'ı, yarı finalde de Han Tae Young'u mağlup ederek finalde Emin Öztürk'ün rakibi oldu.
Çekişmeli geçen final maçını Mustafa Çetinyürek 2-1 kazanarak altın madalyanın sahibi oldu.

Bayanlarda ise 55 kiloda Leyla Metin gümüş, Gül Şimşek bronz, 67 kiloda da Simge Yılmaz bronz madalya kazandı.
Turnuva sonunda Türkiye erkekler ve bayanlarda takım halinde birinci olurken, Mahmut Altay da en teknik sporcu seçildi.

ŞAHİN: “GENÇ SBPORCULARIN KÜRSÜYE ÇIKMASI UMUT VERİCİ”

Sporculara madalyalarını veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Vehbi Emre Turnuvası'nın dünyadaki sayılı organizasyonlardan birisi olduğunu vurgulayarak, “Genç güreşçilerin kürsüye çıkması umut verici” dedi.

Türk güreşini hep birlikte bulunduğu noktadan ileriye taşıyacaklarını belirten Şahin, “Genç güreşçilerimizin, Türkiye'yi defalarca temsil etmiş güreşçilerimizi yenerek kürsüye çıkmaları onlar için moral oldu. Güreşin geleceği açısından da önemli. Bayan güreşine daha yeni başladık ama onda da gelişeceğiz. Özellile ABD'li rakibiyle final oynayan Leyla biraz daha dikkatli oynasa altın alabilirdi. İyi güreş çıkardı” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler