"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Vega’dan yeni bir albüm geliyor

Dün sabah uyandığımda ayılma gayretiyle her sabah yaptığım gibi açtım ipodumu ve dinlemeye başladım karşıma gelen ilk şarkıyı. Bir yandan da Twitter’da geceden kalma tweetleri okurken Hande Yener’in yeni klibinin yayınlandığını gördüm.

Kraliçe albümünden “Bir Bela” şarkısına güzel bir klip çekmişler. Konu Hande Yener olunca aklıma “Apayrı” albümü geliyor hep. “Apayrı”dan sonra elektronik sulara girip sonra yeniden pop albümlerle yola devam eden Hande Yener, maalesef son albümleriyle bana “Apayrı”daki tadı vermiyor. O albümleri çıkarttığı dönemlerde verdiği konserler, ekstralarla, son iki senede yaptığı albümlerle aldığı konser teklifleri muhtemelen kat be kat farklıdır. Bu da sanırım Türk pop müziğinin maalesef kanayan yarasıdır. Ne zaman bir şarkıcı kendini biraz farklı bir kulvara atsa, yapımcısından, plak şirketine hep bir rezistansla karşılaşıyor. Farklılık gördük mü, hemen eskiyi arama hali de bu tip çıkışların çözümü oluyor ve eski tutan formüller yeniden uygulanıyor albümlerde, şarkılarda. Bunun sonucunda da birbirini tekrarlayan albümlerde müzik marketlerde raflara yerleşiyor. Benim yine de umudum var, Hande Yener’den gelecekte bir “Apayrı” daha gelecektir.

 

Vega’dan yeni bir albüm geliyor

 


Rotamızı biraz Amerika’ya çevirelim. Malumunuz, Beyonce anne oldu, ufak bir ara aldı ve şimdi tekrar sahnelere dönme hazırlığında. Kendi sahne detayları bir yana dursun, The Great Gatsby filminin soundtrack albümünde yer almak üzere bir Amy Winehouse şarkısı söyleyeceği geçtiğimiz günlerde netleşti. Şarkının yapımcılığını ise Jay- Z üstleniyormuş.


Sosyal medyada bir türlü laf dalaşından kendini alamayan Chris Brown Twitter’dan uzak durmaya karar vermiş. Yeni albümü X’i çıkartma hazırlığında olan şarkıcı, sadece PR amaçlı twitter kullanacağını, yoksa delirebileceğini belirtmiş. Geçen hafta katıldığı bir radyo programında Rihanna ile ayrılıklarını onaylayan Chris, çıkacak olan albümünde Riri ile birlikte bir şarkılarının olabileceğini belirtmiş. “Aşk bitse de, profesyonel ilişkimiz devam edecek” diye ekleyen Chirs Brown’un X albümünden yayınladığı ilk single “Fine China” nın klibi 1 Nisan’dan beri 4 milyonun üzerinde tıklanmış durumda.

/images/100/0x0/55eb312ef018fbb8f8b15090
Pastanın en güzel yerini sona sakladım. Vega’dan yeni bir albüm geliyor!!!. En son 2005 senesinde Hafif Müzik ile bizleri mest eden canım Vega yeni şarkılar üzerinde çalışıyormuş. Deniz’in kendi twitter hesabında ve instagram’da, Vega’nın yeni şarkılarının kayıt görüntülerini paylaştı. Fotoların altında da yeni albüm için uğraştıklarını belirtmiş. Bu habere kendi adıma nasıl mutlu olduğumu anlatamam, artık albüm çıkana kadar bu kafa başka kafa olur. Son olarak, Kargo’nun eski vokali Koray Candemir cephesinden de yeni bir albüm haberi var. Twitter’da Mor ve Ötesi’nin vokali Harun Tekin’in de duyurduğu albüm mastering aşamasındaymış. Hala ara ara dinlediğimde ilk defa dinliyormuşçasına sevdiğim “Nefesini Tut” sebebiyle Koray Candemir’in solo albüm haberi oldukça sevindirici. Koray bu yeni albümünde birçok değerli isimle çalıştığını ve bu isimleri kısa zamanda tüm sevenleriyle paylaşacağını twitter’dan duyurdu.

Güzel günler çok yakın, hissediyorum…

 


YILDIZLAR- OSCARLAR


SUEDE – BLOODSPORTS

 

Vega’dan yeni bir albüm geliyor

 

 
Güya sadece David Bowie uzun zamandır albüm yapmayandı. Sonra Justin Timberlake de 7 seneden sonra nihayet yeni bir albüm çıkarttı diye yazdım buradan. Meğer Suede  de arayı açanlardanmış, sıra şimdi de onlarda. Galiba müziğe küsüp tekrar barışanların köşesi oldu bu bölüm.
2002 senesinde en son albümleri “A New Morning” i çıkartıp, yaklaşık 1 milyon pound harcanmasına karşın beklentileri karşılanmayınca, grup bundan sonra Suede adıyla artık bir materyal çıkartmayacağı açıklanmıştı. Britpop’un oluşumunda epey katkısı olan Suede’in mutlaka herkesin hayatında yer eden bir iki şarkısı vardır. Muhtemelen üzerlerindeki başarı beklentisi ve bunun doğal stresi grubu yeni bir albüm yapmaktan senelerce uzak tuttu. Aynı dönemde basında çıkan Brett Anderson’ın madde bağımlılığı ve bunun da gruba olan etkileri magazinel açıdan daha değerli bulunduğu için manşetlerde çok yer tuttu elbette.


2004 senesinde Brett Anderson yanına Suede’in gitaristi Bernard Butler ‘ı da alarak The Tears adında bir grup kurdu. İlk ve tek albümleri “Here Come The Tears” 2005 senesinde piyasaya çıktı. Bu yeni oluşum ve albümün ardından pozitif eleştiriler alan grup, vakit geldiğinde 2. albüm için birşeyler yapmaya çalışırlarken olanlar olmuş. Gelinen son durumda, grup içi anlaşmazlık belki de biraz iştahsızlıkla bu işi sürdürmemek adına tek albümle noktayı koymuşlar.
Çok değil, birkaç ay sonra solo albümünün hazır olduğunu söyleyen Brett Anderson 2007 senesinde ilk solo albümünü piyasaya sürdü. 2009 senesinde çıkan Suede yeniden mi birleşiyor söylentilerine rağmen herhangi bir albüm girişiminde olmayan grup 2010 senesinde bir kerelik bir konserle sevenlerine kavuşmuştu. Aldığı harika eleştirilerle gaza gelen grup The Best Of Suede’i piyasaya sürerek nispeten ortalığı yatıştırmıştı. 2011 senesine kadar birer ikişer konserlerle yola devam eden Suede, 2012’de yeni albümü için nihayet stüdyoya girdi. Ocak 2013’te grubun 6. stüdyo albümü Bloodsports’un Mart ayında piyasaya çıkacağı duyuruldu.


Yeni albümü dinleyince, 2 sene önce One Love festivalinde izlediğim Suede’i tekrar keşke izleyebilsem dedim. Bloodsports için Brett Anderson “ bu albüm şimdiye kadar bizi en zorlayan işti. Bitmeyen aşk oyunları, tutku, kaçma-kovalamaca hakkında bir albüm oldu” demiş. İlk single “It Starts and Ends With You” Şubat ayında yayınlandı ve kliplendi. 6.albümlerinin “ Dog Man Star” ve “Coming Up” arasında bir kıvamda olduğunu belirten grup, 2011 senesinden sonra kazandığı ivmeyle Bloodsports turnesinde bu sene sahneleri ve izleyenlerini yakar/kavurur diye düşünüyorum.


Albüm için yapılan röportajlarda “bu kadar ara(yaklaşık 11 yıl)  vermeseniz olmaz mıydı” diye sormuşlar. Anderson cevaben “2004 senesinde bu albümü yapma imkânımız kesinlikle yoktu. Benim biraz ara vermem gerekiyordu, biraz daha hayata dahil olmalı, beslenmeliydim, birkaç solo albüm yapmalıydım, yapay olmak istemedim” demiş. Yapımcı olarak Ed Buller ile çalışmalarının bu albüm için zorunlu olduğunu belirtmişler. Anderson “ fihristten havalı bir prodüktör arayıp, gel bize bir albüm yap demek saçma olurdu. Ed bizimle birlikte, Suede ile birlikte Ed oldu. En beğenilen albümlerimizi birlikte yaptık. O da bizden, bu gruptan biri, mutlaka bu albüm onun elinden çıkmalıydı” diye belirtmiş. Bak vefalılar da ne güzel.


90’ları özleyen, Suede’i uzun zamandır bekleyen herkese bir hediyedir bu albüm. Bloodsports, canlı, taze ve gruba taze kan getirecek ve tekrardan devam hevesi verecek cinsten bir kayıt olmuş. Ayrıca albüm kapağı da sanırım son zamanlarda gördüğüm en iyi kapak, onu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bloodsports’u hala dinlemediyseniz, büyük kayıp olur, kaçırmayın derim.

 


YILDIZLAR


Snowblind ( Bence A1 “Barriers” yerine bu şarkı olmalıydı)
It Ends And Starts With You (ilk single, albümün ilk klibi)
Hit Me
What Are You Not Telling Me

 


OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ


Sabotage (Albümün incisi)
Always (Brett Anderson’ın o yanık sesi, bağıra bağıra “Always be near” demesi çok etkileyici)

 

SAHNEDEN KULİSE


• Gökhan Türkmen @ Jolly Joker, İstanbul, 05.04.2013, 22.30
• Murcof, Philippe Petit, Mark Cunningham @ Borusan Müzik Evi, İstanbul, 05.04.2013, 21.30
• Gece @ Bronx, İstanbul, 05.04.2013, 21.30
• FM Belfast @ Babylon, İstanbul, 06.04.2013, 22.00
• Vladislav Delay @Salon İKSV, İstanbul, 06.04.2013, 21.30

 


KARIŞIK KASET


Bahar ile kafayı bozduğumu sanmayın, bu tamamen sıcak havaların özlemi. Listeleri yaparken bir tema düşünüp isimlendirince, dinlediğim müzik daha anlamlı oluyor sanki, ya da sırf bana öyle geliyor.
Yağız ‘dan ‘Nisan ayında bir liste de senden alsak ne güzel olur’ dedim. Kendisinin müzik zevkini çok iyi bildiğim için bu işi de çok ciddiye alacağını biliyordum. Reklam yazarlığında günlerini gecelerine katarken ona eşlik eden şarkılardan bir liste olsun hepimiz dinleyelim istedim. Geçtiğimiz hafta bana bu aşağıdaki listeyi göndermiş ve eklemiş “gözüme uyku girmedi yemin ederim, eksik gedik var mı diye”.


Yağız’ın “In Bloom” listesiyle artık havalar da hafif hafif ısınırken bahara gerçekten göz kırpabiliriz.
Listeyi yine Deezer’dan bu sefer Yağız Aksu kullanıcısı altında, dinleyebilirsiniz.

 


Keyifli dinlemeler…


1.  Beach House – Apple Orchard
2.  Cocteau Twins – Half-Gifts
3.  Fikret Kızılok – Ben Gidersem
4.  First Aid Kit – Emmylou
5.  JJ – Let Go
6.  John Maus-Hey Moon
7.  July Skies – Countryside of 1939
8. Neil Halstead – Witless or Wise
9. Slowdive - Shine
10. Stephin Merritt  - One April Day
11. Still Corners – Hearts of Fools
12. The Stone Roses – Waterfall
13.  The Sundays – Here’s Where The Story Ends
14.  Treefight For Sunlight – Facing The Sun
15.  Wild Nothing – My Angel Lonelyhttps://twitter.com/hkky

X