Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vefasız seyirciye inat!

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

  Rumelihisarı bu akşam saat 21.00'de ''İnadına Yaşamak'', yarın akşam da aynı saatte ''İnadına İnsan'' adlı oyunlarla Ankara Sanat Tiyatrosu'nu konuk ediyor. 1996’da sahnelenmeye başlanan ''İnadına Yaşamak'' adlı tek kişilik oyunda, AST oyuncularından Altan Erkekli, birden fazla karakteri canlandırıyor. Yarın akşam da bu oyunun devamı olarak bu yıl sahnelenmeye başlanan ''İnadına İnsan'' var.

  Tek kişilik oyunları AST'ın sanat anlayışına paralel olduğu için tercih ettiklerini belirten Erkekli, yine de seyircinin bu oyunlara gereken ilgiyi göstermediğini söylüyor. Erkekli, son yıllarda tek kişilik oyun denilince stand-up'ın anlaşıldığı bir nesil yetişmesinin ise yanlış olduğunu vurguluyor:

  ''Tek kişilik oyunları Genco Erkal, Müşfik Kenter gibi sanatçılar yıllarca başarıyla yaptılar. AST'ın dünya görüşü tek kişilik oyunlara yakın olduğu için biz de gerçekleştiriyoruz. Ben aynı zamanda Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde öğretim üyesiyim. Sınavda gençlere 'Hangi oyunları izlediniz' diye sorduğumuzda 'stand-up' örneğini verdiler. Biz de onlara stand-up'ın tiyatro olmadığını, sahnede oynanmasına rağmen farklı olduğunu anlatmak istedik. Amaç stand-up yapılmasın değil, bizim tiyatro sahnelerimiz kirletilmesin.''

  Erkekli, 1996 yılında gençlerin cezaevlerinde açlık grevi yaparak ölmesi üzerine ''İnadına Yaşamak'' oyunuyla insanların duyarsızlıklarına dikkat çekmek istediklerini söylüyor:

  ''İnsanlar gençlerin cezaevlerinde ölmesine duyarsız kalmışlardı. Bir avuç insan ise ne yapabiliriz diye düşünüyordu. Biz de bu bir avuç insana moral vermek istedik. Tarihte birçok insan, kendisi gibi düşünmeyen bazılarını yaşatmak istemedi. Ama her şeye rağmen yaşam sürdü. Biz de bu oyunla dayanışma, sevgi ve barışa sahip çıkmanın onurlu yaşamak olduğunu anlatmaya çalıştık.''

  Bu oyunun devamı olarak bu yıl sahnelenmeye başlanan ''İnadına İnsan'' ise diğer oyunla karıştırılmış. İzleyiciler, bu oyunu da ilk oyun zannederek tiyatroya gitmemişler. Bu durumun umutlarını kırdığını söyleyen Erkekli, isimsiz kahramanların aşklarını, hüzünlerini anlatan oyunun devamının gelip gelmeyeceğinin belirsiz olduğunu söylüyor:

  ''Bu oyun toplumun vefasızlık ve önyargısını ortaya koydu. İnsanlar 'İnadı' görünce ilk oyunla karıştırdılar. Aynı oyun dediler. Toplumun en bilinçli kesimi bile beklediğimiz ilgiyi göstermedi. Turneye gittiğimiz yerlerde insanlar pikniğe gitmeyi tercih edip, 2 milyon verip bu oyunu izlemeye gelmedi. Biz devam olarak 'İnadına Barış'ı yapacaktık, ama umudumuz kırıldığı için erteledik.''

  Biletler Vakkorama Taksim (0212 251 15 71) - Akmerkez (0212 282 09 65) - Suadiye (0216 360 90 90) ve AKM gişelerinde (0212 251 56 00).

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı