« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Vedat Okyar: Ahmet ve Nihat

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Vedat OKYAR

VAN takımının posterinin altında, ‘‘Bu takım küme düştü’’ diye yazıyor. Böyle bir takımla oynuyorsan, psikolojik olarak kendini maçtan önce galip görürsün. Korku orada başlar. Ama skora bakıp, Beşiktaş çok zorlandı sanılmasın. Bir kere Beşiktaş'ın bütün oyuncularını futbol ciddiyeti adına öpüyorum. Bir final gibi oynadılar ama çok da gol kaçırdılar. Futbolda pozisyona girmek de önemlidir. Her maç bu kadar gol kaçmaz.

Beşiktaş takımı hep beraber oynamayı, hep beraber de düşünmeyi şu son 5 haftadır ezberine aldı. Eğer unutmazsa daha iyi yerlere taşınacak. Takımdan iki kişiyi ayırıyorum. Nihat, muhteşem bir çıkış içinde; dün seyrederken büyük keyif aldım. Futbol için yapılacak herşeyi oynadığı kulvar içinde kullanıyor. Ahmet, çok değişik bir oyuncu, sabun gibi. Hani derler ya yaramaz çocuklara, ‘‘Eli ayağı durmuyor’’ diye, işte öyle bir şey. Bir saniye unuttun mu, yandın, topu filelerden çıkarıyorsun. Dün akşam da öyle oldu, Vanlılar bir ara Ahmet'i unuttular, topu kalenin içinden çıkardılar.

KOLAY MAÇ YOK

Rahim, oyunun dörtte üçünü mükemmele yakın oynadı. Sonra hafif yoruldu herhalde, düşüş 70'inci dakikadan sonra başladı. Ben Ayhan adına da, takımı adına da üzülüyorum. Ayhan kötü futbolcu değil, onu da biliyorum ama kötü oynadığını görüyorum. Biraz toparlanabilse Beşiktaş'a eli değer.

Bayram bir gol attı ama, ‘‘Gol attı’’ demeye dilim varmıyor. Van'ın kalecisinin top iç organlarından geçti. Ama Bayram da Münch'le beraber sol kulvarı iyi parsellemeye başladı.

Ha, ben hep derim ya, ‘‘Et mi balık mı belli değil’’ diye, bu yakıştırmayı Ersen için yapıyorum; daha çözebilmiş değilim. Çok büyük bir boy avantajı var, onu pek kullanamıyor. Kalçasını iyi kullanıyor, rakipler pek de müdahale edemiyorlar, o tarafı iyi. Bu kardeş genç de, futbol birikimlerini toplaya toplaya bu görüntüsünün üstüne çıkar diye düşünüyorum.

Maçın hakemi topu oyunda fazla tutmak adına bazı faulleri es geçti. Futbolun müsaade ettiği kadar sertliğe tabii ki çalmayacak. Ama öyle üç-beş hareket var ki, kılıç-kalkan ekibinde olur. O kadar da değil. Beşiktaş bir gol yedi, ailecek bütün defansın hatası var. Dün akşamki oyunda da gördük ki, futbol ciddiye alınacak bir oyun. Kolay maç yok, bunu iyi bilmek lazım.


Bunları da Beğenebilirsiniz