« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Vedat Bayram, Fatih Terim'in Olimpiyat Stadı projesine itiraz etti

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in Atatürk Olimpiyat Stadı ile ilgili önerisine, stat yapıldığı dönemde Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürü olan Vedat Bayram'dan itiraz geldi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in 'rüzgar ve ulaşım problemleri' nedeniyle futbol takımları ile sporseverlerin tercih etmediği Atatürk Olimpiyat Stadı ile ilgili projesi büyük yankı yarattı. Dün Hürriyet'te yayımlanan projeye ilk tepki, dönemin Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürü Vedat Bayram'dan geldi.

Bayram, uluslararası standartlar gereği Terim'in önerisinin hayata geçmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Atatürk Olimpiyat Stadı'nın sadece futbol maçları için yapılmadığının altını çizen Vedat Bayram, şunları söyledi:

"ORASI BİR DEVLET PROJESİDİR"
"Orası bir devlet projesidir. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Valisi Kutlu Aktaş, Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Spor İl Müdürü olarak altında benim imzam var. Proje aşamasından uygulama aşamasına dek İstanbul Teknik Üniversitesi dahil çok sayıda ulusal ve uluslararası kuruluştan görüş alındı. İlk ihalede maliyeti 78 milyon 900 bin dolardı, sonradan 20 milyon dolar daha yatırım yapıldı.

Vedat Bayram, Fatih Terimin Olimpiyat Stadı projesine itiraz etti FATİH TERİM'İN WEMBLEY PROJESİ

"STANDARTLARA UYMAK ZORUNDASINIZ"
Spor tesisleri mimarisine göre statlar konumlandırılırken, güneşin doğuşu ve batışına göre yapılır. Yani kuzey-güney istikametine. Kaleler de ona göre konumlanır. Bu standartlardan en fazla 7 derece sapabilirsiniz.

Olimpiyat Stadı uluslararası standartlara uygun olduğu için 2005'teki UEFA Şampiyonlar Ligi finali orada oynandı. Eğer bu standartlara uymazsanız, uluslararası organizasyon alamazsınız.

"HALKIMIZIN ORAYA GİTMEMESİ NORMAL ÇÜNKÜ..."
Halkımızın Olimpiyat Stadı'nı tercih etmemesi normal çünkü orasının bir olimpiyat köyü olması planlanıyor. Stadın yanına spor salonu, kapalı yüzme havuzu ve diğer spor tesisleri yapılacaktı. Fakat bunlar yapılmayınca stat orada tek başına kaldı. Halkımız da bu yüzden oraya pek gitmiyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz