BİTLİS HABERLERİ

VEDAŞ’tan Ahlat’a 4 Milyon TL’lik Yatırım

IHA
15.10.2015 - 10:38Son Güncelleme :

VEDAŞ'TAN AHLATLI ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRECEK YATIRIM

IHA

Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ), Bitlis’in Ahlat ilçesinde ki çiftçilerin tarımsal sulama alanlarında yaşadığı enerji sıkıntılarını gidermek için 4 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi.
Çitçilerin tarımsal sulama alanlarında yaşadıkları elektrik kesintilerine bağlı sıkıntıları giderme adına ilçede 21 kilometrelik enerji nakil hattı ile 5 adette kesici-önleyici kabin yapıldı. Ahlat’ta yapılan yatırımları VEDAŞ Bitlis İl Müdürü Tahsin Uzunselvi ve VEDAŞ Ahlat İşletme Şefi Metin Uzunpolat ile birlikte inceleyen Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, çalışmaları yerinde görüp yetkililerden bilgi aldı.
Daha sonra konu hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, TEİAŞ tarafından yapılacak olan ihaleyle birlikte Ahlat’a trafo merkezinin de kurulacağının müjdesini verdi.
Kaymakam Tekbıyıkoğlu, ilçeye 4 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştiğini de belirterek konuşmasına şöyle devam etti:
"Ahlat, Doğu Anadolu Bölgesinde tarımın en layıkıyla yapıldığı ilçelerin başında bulunan bir yer. Bizim tarımsal ürünler bazında Gayri Safi Milli Hasıla olan katkımız 250 milyon TL’nin üzerinde ve artarak devam etmektedir. Bu da iyi tarım uygulamalarıyla oluyor. İyi tarım uygulamalarının başında da iyi bir sulama uygulama oluyor. Tabi tarımsal sulamalar bunun içerisinde de çok iyi bir maliyet bacağıdır. Bunların da içinde ki en önemli unsur elektrik maliyetidir. Artan tarımsal getirilerle beraber çiftçilerimiz doğal olarak daha fazla elektrik tüketme cihetine gittiler. Bundan dolayı da hatlar üzerinde ki yükü kaldıramayacak derecede artırdı. Yıllardan beri artış var. Artık gitmeyecek hale gelmişti. Bizde VEDAŞ İl Müdürlüğümüz ile yaptığımız çalışmalar ve hızlandırmalar ile beraber ilçemize bu yıl içerisinde yaklaşık 4 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdik. Bunun içerisinde 21 kilometre enerji nakil hattı, 5 tanede kesici ve ölçücü kabini dediğimiz yatırımlar var. Bu münasebetle ilçemizde var olan elektrik enerjisinin kesintisinden dolayı oluşan sorunları belli bir nebze aşağıya çekebildik. Fakat seneye ilçemizde başlayacak başka bir yatırım daha var. Buradan tüm vatandaşlarımıza da bunun müjdesini vereyim. Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından bir ihale yapılacak. İlçemize yeni bir trafo hattı kurulacak. Adilcevaz hattı yerine Ahlat’ın kendi enerji bağlantısı bu trafodan yapılmış olacak. Hemen hemen ilçemizde ki tüm elektrikte ortaya çıkan yükselme, kesilme, yaz mevsiminde fazla tüketimden kaynaklanan problemlerin hepsini minimum seviyeye getirecektir".
Daha sonra bir açıklama yapan VEDAŞ Bitlis İl Müdürü Tahsin Uzunselvi ise, tarımsal sulama yapan çiftçilere daha sağlıklı enerji verebilmek için bu yatırımın gerçekleştiğini ifade ederek, "Ahlat’ta tarımsal sulama faaliyetleri gerçekten ilçemizin en büyük gelir kaynağıdır. Bizimde en önemli abone gurubumuz tarımsal sulama abonelerimizdir. Bunları önemsediğimiz için yatırım planımızda yani 2015 yılında tarımsal sulama yapan çiftçilerimizin enerjisini daha sağlıklı verebilmek için proje geliştirdik. Bazı sıkıntılar vardı. Sağlıklı bir enerji verebilmek için 21 kilometre enerji nakil hattı ve 5 adette kesici ölçücü kabini yaptık. Yaklaşık 2,5 milyon TL’lik bir yatırım oldu. Birde Tatvan tarafında da ana hattı tamamen arızalardan arındırmak ve lokalize etmek için orada da 2 kesici kabin ile enerji nakil hattı yapıldı. 1,5 milyon TL’lik bir yatırım daha gerçekleşti. Toplamda Ahlat için 2015 yılı planımızda 4 Milyon TL’lik bir yatırım söz konusudur. Tabi ki bu çalışmada Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nun, vatandaşların bu sıkıntısını gidermek için gösterdiği duyarlılığı biliyoruz. Bir çok açıdan Kaymakam beyin çok desteği oldu. Hatta Ahlat trafo merkezinin kurulması için TEİAŞ ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ertelenmiş olmasına rağmen daha erken bir zamana çekildi. Tarımsal sulama döneminde sıkıntı yaşamamak için enerji alınacak nokta açısından bunu sağlama adına Kaymakam beyin girişimleri oldu. Bu konuda Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’na teşekkür ediyorum. Ciddi desteklerini görüyoruz. Diğer ilçelerimizde olduğu gibi Ahlat’ta ki yatırımları oldukça önemsiyoruz. Yaz döneminde çekilen tüm enerjimizin yarısı Ahlat’ta ki tarımsal sulamalarda tüketiliyor. Bin civarında trafomuz Ahlat bölgemiz, sarıkum, kıyıdüzü ve Tatvan civarında mevcuttur. Bu yıl sadece 200 trafo devreye girdi. Hızlı bir şekilde böyle bir talep olunca bunu karşılayabilmek için burada ki alt yapıyı güçlendirme adına VEDAŞ olarak üzerimize ne düşüyorsa, tabi bunun planlamasını yapıp yatırıma bu şekilde teklif ediyoruz. Hatta Ovakışla tarafında gerilim düşümü söz konusuydu. Hakkari tarafında Yüksekova’dan yine şirket bölgemizden getirdiğimiz 2 kilovat gerilim seviyesini yükselttik. Bunun dışında önümüzde ki yıl içinde talepleri değerlendirerek alt yapıyı güçlendirme adına neler yapılabilecekse 2016 yılı yatırım programına da bunları dahil edeceğiz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden VEDAŞ’tan Ahlat’a 4 Milyon TL’lik Yatırım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 10 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça VEDAŞ’tan Ahlat’a 4 Milyon TL’lik Yatırım haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:30
 • Guneş
  07:14
 • Öğle
  12:17
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı