Ege Haberleri

  Vedalaşmaya özel izin

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  20.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeşil Kart’ının iptal edilmesi üzerine toplum sağlığı merkezini tüfekle basan, 16 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edilen, doktorların 6 aylık ömür biçtiği Muhlis Barut için umut ışığı doğdu.

  Karaciğer kanseri teşhisi konulan 50 yaşındaki Muhlis Barut, Yeşil Kart’ının süresini uzatmak istedi, ancak iptal edildiğini öğrendi. Barut, bunun üzerine, 8 Ekim 2010’da, Bayraklı Toplum Sağlığı Merkezi’ni pompalı tüfekle bastı, görevlileri tehdit etti, çevreye ateş açtı. Polis tarafından ayağından vurularak yakalanan Muhlis Barut, öldürmeye teşebbüs, tehdit ve hakaret suçlarından toplam 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Barut, 1 Mayıs 2012’de, Buca’dan Şakran Cezaevi’ne nakledildi. Ancak durumu kötüleşince, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.
  Umut ışığı doğdu
  Doktorlar, geçen 15 Haziran’da, 6 ay ömrü kaldığına dair rapor verdi. Bunun üzerine ailesi, Çağdaş Hukukçular Derneği, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu Adalet Bakanlığı’na başvurdu, özgürce vedalaşma izni istedi. Bakanlık, hastanenin raporuna rağmen, Muhlis Barut’un yeniden sağlık heyeti önüne çıkmasını istedi. Barut’un kızı Gönül Barut, “Yeniden laparoskopi yapılacak. Buradan alınan sonuçla önümüzdeki hafta İstanbul’a giderek heyet önüne çıkacak. En son durum da Cumhurbaşkanı’na iletilecek. Bu süre, durumu gittikçe kötüleşen babam için çok uzun ama yine de bir umut ışığı doğdu”dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı