Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Vecihi Hürkuş sergisi BJK Müzesi'nde

Türk havacılık tarihinde birçok ilke imza atan pilot Vecihi Hürkuş'un anısına düzenlenen “Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş Sergisi” 20 Eylül Perşembe günü BJK Müzesi'nde açılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
BJK İnönü Stadı içindeki BJK Müzesi'nde açılacak sergi 20 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında gezilebilecek.

Beşiktaş Kulübü'nden yapılan açıklamaya göre, BJK Müzesi ve Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği'ni bir araya getiren serginin genel koordinatör ve sanat yönetmenliğini ressam Nihat Evren Derman üstleniyor.

Türk havacılık tarihinin öncüsü olarak tarihte yer alan Vecihi Hürkuş'un projesini hazırlayıp ürettiği “VECİHİ XV” adlı uçağın birebir boyutlardaki modeli de sergide yer alacak. Bali Müzayede Sanat Galerisi'nin ana sponsorluğunu üstlendiği sergide 10x8 metre boyutlarındaki “VECİHİ XV” dışında Hürkuş'a ait proje, doküman, obje ve fotoğraflar da sergilenecek.

-Fikret Orman'ın görüşleri-

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, “Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş Sergisi” ile ilgili olarak siyah-beyazlı kulübün internet sitesinde yer alan görüşlerinde şu ifadeleri kullandı: “Beşiktaş, sportif aktiviteleri dışında sosyal ve kültürel alanlarda da faaliyet gösteren bir kuruluştur. Genç nesile Beşiktaş sevgisini aşılamak için, futbol ve diğer branşlara verdiğimiz değeri BJK Müzesi'ne de vermemiz gerekmektedir. Genç bir futbolsever, futbol takımımızı ortalama 14 günde 1 defa İnönü Stadı'nda görebilirken müzemizi ise haftanın 6 günü ziyaret etme şansına sahiptir. BJK Müzesi, kazandığımız kupa ve madalyaları koruyup sergilemekten öte, şanlı tarihimizi genç nesile aktaran bir köprü vazifesi görmektedir. Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş Sergisi'yle müzemizin kapsamını ve yelpazesini genişlettiğini görmekten dolayı gurur duymaktayız.”

BJK Müze ve Tarih Kurulu Başkanı Zülal Gök ise, “Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı ilk ve tek spor müzesi olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isterim. Toplumumuza kültür-sanat alanlarında da hizmet veren bir kurum olma sağlam adımlarla ilerliyoruz. Türk havacılık tarihinde birçok ilke imza atan Vecihi Hürkuş ile ilklerin kulübü Beşiktaşımızı bir araya getiren bu önemli sergiyi hayata geçirmekten dolayı mutlu ve gururluyuz” ifadelerini kullandı.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer ise, şunları kaydetti: “Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş Sergisi'nin, düşünce ve eylem olarak sadece geçmişten kesitleri önümüze getirmediğini, geçmişi bilmek ve geleceği görmek için ufuk açtığını çocuklara ve gençlere güç vereceğini, sahip olduğumuz değerleri ve onların değerlerini bilmemizi sağlayacak bu yaratıcı proje için BJK Müze ve Tarih Kurulu Başkan ve üyeleri ile sergi genel koordinatörü ressam Nihat Evren Derman ve emeği geçen tüm çalışanlara gönülden teşekkür ediyoruz.”

Sergi Genel Koordinatörü ve Sanat Yönetmeni Nihat Evren Derman da, pilot Vecihi isminin, çoğunlukla Şener Şen'in “Gülen Gözler” filminde karikatürize ettiği pilot karakterini anımsamalarına neden olduğunu belirterek, “Amacımız, Ertem Eğilmez'in adından esinlendiği gerçek Vecihi'yi tanıtmak ve anılarını paylaşarak farkındalık yaratmaktı. Hürkuş'un yaptığı inanılması güç işleri sergide öğrenenler; değerli pilotumuza derin saygı ve hayranlık duyacaklardır. Bunun yanında Hürkuş ve Beşiktaş arasında da çok önemli bağların olduğunu saptadık ve bu detayları daha belirgin hale getirmeye çalıştık. Görsel tasarımı ve sıra dışı konseptiyle uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir sergi hazırladığımızı düşünüyorum” diye görüşlerini aktardı.

Bunları da Beğenebilirsiniz