Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ve Side’de tarih canlanıyor

  Hürriyet Haber
  17 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Şubat 2000 - 00:01

  Side belediyesi, beldenin tarihi dokusunu gün ışığına çıkarmak için kolları sıvadı.

  DÜNYACA ünlü turizm beldesi Side'deki tarihi kent, uygulanacak dev bir proje ile yeniden yaşama dönecek. Antik yollar açılacak, tarihi dükkanlar restore edilip el sanatları atölyesine dönüştürülecek. Side Antik Tiyatrosu'ndaki onarım tamamlanarak yaz aylarında burada dünyaca ünlü oyunlar sahneye konulacak. Kazı çalışmaları süren kilise de ibadete açılacak.

  YOLLAR AÇILACAK

  Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Side'de tarihi eserlerin restore edilip yeniden kullanıma açılması için çalışma başlatıldı. Side Belediyesi tarafından startı verilen proje, beldenin tarihi yapısının binlerce yıl sonra yaşama döndürülmesini amaçlıyor. Belediye Başkanı A. Kadir Uçar, ilk işlerinin antik yürüyüş yollarını, ince kazı denilen sistemle yeniden günışığına çıkarmak olduğunu söyledi.

  Proje tamamlandığı zaman, Side'nin gerçek kimliğine kavuşup dünyanın en ilginç turizm merkezi haline geleceğini söyleyen Başkan Uçar, ‘‘ABD'nin Teksas eyaletinde benzer bir uygulamanın yapıldı. Burada kovboy kasabaları tarihi yapısına uygun olarak yeniden canlandırıldı ve western gösterileri ile turistlere nostalji yaşatıldı’’ dedi.

  FİNANS SORUNU

  Kendilerinin de Side'nin tarihi yapısını ve kültürünü günümüze taşımak istediklerini belirten Belediye Başkanı A. Kadir Uçar, ‘‘Bunu şimdilik kendi imkanlarımızla sürdürüyoruz. Projenin tamamını yaşama geçirme şansımız yok. Bunun için finans desteği arıyoruz ’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı