Ege Haberleri

EGE

  Ve İzmir resmen EXPO 2020 adayı

  İZMİR, (DHA)
  19 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2011 - 22:15

  İZMİR’in EXPO 2020 adaylığıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı mektubu Vali Cahit Kıraç, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Dışişleri Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu ve İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, Paris’te Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales’e teslim etti.

  Kocaoğlu’na selam

  Kıraç’ın İzmir’e davet ettiği Loscertales, İzmir’in resmi başvurusunu çok etkili yapmasının, EXPO adaylığı sürecinde çok önemli bir adım olduğunu vurguladı, “Bu kez zamanı iyi kullanın. Örneğin, İnciraltı’nı çözün. Temayı yeni zamanın koşullarına uydurarak yenilemeniz gerekiyor. Bu kez özellikle inovasyon vurgusuna da eğilmeniz gerekir. İzmir’in adaylığının hükümetinizle ele alınması güzel bir başlangıç. Ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na selamımı iletin. En kısa zamanda kendisiyle karşılaşırız” dedi.

  Olası rakipler

  Türkiye’nin 2015’te kaybetmediğini aslında çok büyük bir birikim kazandığını söyleyen Loscertales, “EXPO 2015 kampanyası başarılıydı. Ancak etkin olmayan bir koordinasyon vardı. Bu defa tüm şehir birlikte olmalı ve uluslararası kuruluşlar da işin içine girmeli” şeklinde konuştu.EXPO 2020 için İzmir dışında ilk resmi başvurunun Tayland’ın Ayutthaya kentinden geldiğini belirten Loscertales, şunları kaydetti: “Rusya Katarinburg enerji temasıyla başvurmayı düşünüyor. Brezilya Sao Paulo’nun henüz hükümet desteği net değil. Katar Abudabi, ABD Silikon Vadisi, Fas Marakeş gibi ülke ve şehirlerin de başvuru yapabileceği beklentisi var.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı