« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ve isyan başladı

Sözleşmelerindeki madde gereği serbest kalan iki futbolcu, "Biz, el altından para istemiyoruz. Sadece bizim değil, kadrodaki tüm arkadaşlarımızın parası ödenmeli" diyerek yönetime rest çektiler.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

PARASIZLIK yüzünden futbolcularına olan borçlarını bile ödeyemez hale gelen G.Saray’ın Antalya kampı öncesi yaşanan isyan büyük bir krize neden oldu. Geçen sezon ödemelerini zamanında yapmadıkları Franck Ribery’yi Marsilya’ya kaptıran sarı kırmızılılar, bu kez Stjepan Tomas ve Sasa İliç’in resti ile neye uğradıklarını şaşırdılar. Paralarını alamayan iki futbolcu, dün başlayan Antalya kampına katılmazken kendilerini isteyen takımlarla temas halinde oldukları öğrenildi. Sarı kırmızılı yöneticiler, kulübün verdiği dönüş biletlerini açığa aldıran, ancak önceki akşam İstanbul’a gelen Tomas ile İliç’i Antalya kampa katılmaları için ikna etmeye çalıştılar.

Sportif Direktör Bülent Tulun, İstanbul’a geldikten sonra Beşiktaşlı yöneticilerle bir araya geldiğini öğrendiği Tomas’la dün sabah bir telefon görüşmesi yaptı. Hırvat futbolcuya, "Bizden izinsiz nasıl başka bir kulüple görüşürsün. Hem de o kulüp ezeli rakibimiz. Bunu düşünmen bile ayıp. Burada parasını alamayan tek futbolcu sen değilsin. Biz kimseyi zorla tutmayız. Eğer gitmek istiyorsan sen bilirsin" diye çıkıştığı öğrenildi.

Yöneticilerle yüz yüze gelmekten kaçındığı gibi, Florya’ya dahi gitmeyip dün sabahki idmana katılmayan Tomas ise, kendilerine defalarca verilen sözlerin tutulmadığını, artık yönetime güveninin kalmadığını söyledi. Maddi açıdan zor durumda olduğunu vurgulayan Hırvat futbolcu, "Artık daha fazla bekleyemem. Paramı istiyorum. Yalnızca benim değil, takımdaki diğer arkadaşlarımın da parası ödenmeli" diyerek Tulun’a rest çekti.

Bülent Tulun’un Tomas’ın yanı sıra İliç’le de bir görüşme yaptığı, paralarının kısa sürede ödeneceği sözünü verdiği, ancak Sırp futbolcuyu da ikna edemediği öğrenildi.

Daha sonra devreye teknik direktör Eric Gerets girdi. Belçikalı hocanın, telefonla ulaştığı iki futbolcuyla uzun uzadıya görüştüğü ve Antalya kampına katılmaları için ikna etmeye çalıştığı, ancak başarılı olamadığı belirtildi. Mondragon gibi el altından para alan hocalarına da tepki gösteren ikili, "Biz son sözümüzü söyledik" dedikleri öğrenildi. Gerets, bu görüşmenin ardından bu kez diğer yöneticileri devreye sokarak isyancıları ikna etmelerini istedi.

Sarı kırmızılı yönecilerin gün boyu iki futbolcuyu Antalya kampına katılmaları konusunda verdikleri çabalar sonuç vermedi. Paralarını alamadıkları gibi karşılalırında muhatap bulamayan, sözleşmeleri gereği serbest kalma hakkına sahip bulunan iki futbolcuyu Gerets, son ana kadar bekledi. Ancak, takım kamp için Antalya’ya uçarken bu iki futbolcu, İstanbul’da kalmayı tercih etti.

FENERbahçe FORMASINI YERE ATMIŞTI

G.Saray’la olan bağlarını koparma noktasına gelen Tomas’ın adı F.Bahçe’de oynarken de krizle anılmıştı. Hırvat futbolcu, 2003-04 sezonunun 27. haftasında Adana deplasmanında kendisini oyundan alan hocası Daum’a kızdığı için formasını yere atmış, bu davranışı nedeniyle sarı lacivertli takımdan göndrilmişti.

BELÇİKALI SIKINTILI

Kampı boykot eden iki futbolcusundan yoksun Antalya’ya giden G.Saray’ın hocası Eric Gerets bir hayli sıkıntılıydı.

İkisine de teklif yağıyor

G.SARAY’
da paralarını alamadıkları için isyan edip Antalya kampına katılmayan Sasa İliç ile Stjepan Tomas’a teklif yağıyor. Beşiktaş’ın, sözleşmelerindeki özel maddeyi devreye sokup serbest kalma hakkına sahip olan iki futbolcu ile görüşmelere başladığı ve prensip anlaşmasına vardığı ileri sürüldü. Tomas’la ayrıca Trabzonspor ve İtalya’nın Sampdoria takımlarının da ilgilendiği öğrenilirken İliç’e ise İspanyol Real Betis ile Real Sociedad takımlarının teklif götüdüğü belirtildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz