Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ve ilk ilik nakil merkezi müjdesi

  Hürriyet Haber
  09 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 09 Temmuz 1999 - 00:01

  Sağlık Bakanı Dr. Osman Durmuş, Ankara Numune Hastanesi bünyesinde Türkiye'nin ilk ilik nakil merkezinin 10 gün içinde hizmete gireceğini açıkladı. Merkez,

  30 yataklı olacak.

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Türkiye'nin ilk ilik nakil merkezinin Ankara Numune Hastanesi bünyesinde hizmete sokulacağını ve 10 gün içinde tüm işlemlerin tamamlanacağını söyledi.

  Ordu Devlet Hastenesi'de kurulan Diyaliz Merkezi'nin açılışını yapan Bakan Osman Durmuş, Vali Kemal Yazıcıoğlu'nu ziyaretinde, ülkemizde 110 hastanın ilik nakli için beklediğini belirterek, şöyle dedi:

  ‘‘Ankara Numune Hastanesi bünyesinde, 30 yataklı ilik nakil merkezi ile ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Sanıyorum 10 gün içinde tüm işlemleri tamamlanacak. Kemik iliği bankası olayı halk arasında yanlış anlaşıldı. Öyle serum şişesi içinde biriktirilmiş kemik iliği falan yoktur. Bu bilgiler, alınan kan örnekleri içinden çıkarılan kişinin kemik iliği şifrelerini yazan kayıt sistemidir. Babuna olayındaki arşivin uzantısı Amerika'dadır, konsolosluğumuza başvurduk, onlar temasa geçtiler. O arşivlerin gelmesini sağlayacağız. Bizim bundan sonra takip edeceğimiz Babuna ile ilgili değil, Türkiye'deki lösemililerin tedavisi ile ilgili para kaynaklarının bulunması. Bu vakıflar umarım topladıkları bu paraları kemik iliği naklinde kullanırlar. Önümüzdeki haftalarda vakıflarla ilgili önemli açıklamalarda bulunacağım.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı