Gündem Haberleri

  Ve bitti...

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'te önceki gün akıl almaz içtüzük korsanlığına göz yuman FP, dün yanlışında ısrar etmeyince, seçimlerin iptali ihtimali hemen hemen ortadan kalktı. Böylece, Erbakan'ın kurtarılması ve partinin başına geçmesi umudu da söndü.

  Önceki gün hem partisinde, hem de Meclis'te darbe gerçekleştiren Necmettin Erbakan, dün kapanmasına neden olduğu RP gibi FP'nin de kapanmasına yol açabilecek süreci başlattı.

  Milletvekillerinin ‘Hocayı kurtaracağız diye partiyi kaybediyoruz’ tepkisini göstermesi üzerine, FP seçimin iptalinde dün ısrarcı olamadı. Böylece, FP-DTP-küskünler bloğunun 10 gündür süren seçim iptali ile ilgili girişimi dün başarısızlıkla son buldu.

  OYUNU GÜrkan bozdu

  TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan, bir gün önce FP'li Başkanvekili Yasin Hatipoğlu tarafından hukuk kuralları ve içtüzüğe aykırı olarak korsan bir şekilde Genel Kurul'a getirilen seçim iptal önergesini işlemden kaldırdı. Gürkan içtüzüğün ilgili maddelerini okuyarak, seçim iptal önergesiyle ilgili konunun Anayasa Komisyonu'na ait olduğunu belirtti ve tartışmaya noktayı koydu. Bu gelişme, 18 Nisan seçimlerinin ertelenmesini de olanaksız hale getirdi,

  TBMM'nin dünkü birleşiminde denge iktidar kanadı lehine döndü. Bunda, yönetime iktidar kanadının hakim olmasının etkisi büyük oldu. TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in vekaleti DSP'li Başkanvekili Uluç Gürkan'a vermesiyle, ipler iktidar kanadına geçti. Oturumu yöneten Gürkan, FP ve küskünleri şaşırtacak bir manevrada bulundu.

  Gürkan oturumu açar açmaz, TBMM Başkanlığı'ndan gelen sunuşları okuttu. Genel Kurul'un rutin işlerinden olan bu işlem önce küskünler tarafından garipsenmedi. Ancak Gürkan, sunuşlara DTP'nin önerge ile Genel Kurul gündemine getirmek istediği seçimlerin ertelenmesini de aldı.

  Gürkan yasal prosedürü anımsatarak, DTP'nin önergesinin Genel Kurul'a değil, Anayasa Komisyonu'na gönderilmesi gerektiğini, buna ilişkin işlemlerin ise TBMM Başkanı Hikmet Çetin tarafından 20 Mart tarihinde başlatıldığını söyledi. Gürkan, ‘‘Bu öneri Danışma Kurulu'ndan geçmediği için Genel Kurul önerisine dönüştürülemez. Dolayısıyla Genel Kurul önerisi niteliği kazanmamıştır. Seçimlerin ertelenmesi önerisinin görüşülmesi Anayasa Komisyonu'nda ele alınıp, raporu Genel Kurul'a geldikten sonra yapılacaktır. Dolayısıyla gündemden çıkarılmıştır’’ dedi.

  KÜSKÜNLER YUHALADI

  Önceki günkü seçimlerin ertelenmesi ataklarının ortadan kaldırıldığını bu noktada farkeden küskün milletvekilleri, birden tepki göstermeye başladılar. Küskün milletvekilleri, sıra kapaklarına vurmaya ve yuh çekmeye başladılar.

  Küskünlere tüm tavırlarında destek veren ve görüşmelerin bu noktaya gelmesini sağlayan FP'lilerin sessiz kalmayı yeğlemeleri dikkati çekti. DTP Grup Başkanı Mahmut Yılbaş küsrüye yürüyerek, ‘‘Siz tarafsızlığını yitirmiş bir başkanvekilisiniz. Sizden ümidim yok’’ diye tepki gösterdi. Yılbaş'ın usul tartışması talebi Gürkan tarafından reddedildi.

  YILBAŞ’A KINAMA

  Yılbaş ‘‘Siz ve sizin yandaşlarınız bize tahammül edemiyorsunuz. Sizin gibi kürsüyü işgal etmiyorum. Siz ve partiniz tarihe kara leke olarak geceçeksiniz. Senin yönettiğin oturumda oy filan kullanmam’’ diye bağırmaya devam etti. Yılbaş'ın bu tavrı üzerine iki kez uyarıda bulunan Gürkan, Yılbaş'a Başkanlığa saygısızlık yaptığı gerekçesiyle kınama cezası verdi.

  Bu tartışmalar sırasında DTP'li Ferit Bora ile DSP'li İbrahim Yavuz Bildik'in itişmeyle başlayan kavgasını araya giren milletvekilleri önledi. Küskün milletvekillerinden Feridun Pehlivan da ‘‘Yazıklar olsun’’ diye bağırdı. DTP'li Himdi Üçpınarlar ile DYP'li Ertuğrul Eryılmaz, salonun iki uzak köşesinden birbirlerine bağırdılar. Gürkan itirazları dikkate almadan işlemi tamamlayarak gündemdeki diğer maddelere geçti.

  Bundan sonrası artık Anayasa Komisyonu'nda

  Seçimlerin ertelenmesi savaşı bundan sonra Anayasa Komisyonu'nda sürecek. Komisyon'da ANAP, DSP ve DYP'li üyelerin çoğunlukta bulunması küskünler ve FP için dezavantaj oluşturuyor. Komisyon'un bu amaçla toplanması konusunda tek inisiyatif CHP'li Başkan Atilla Sav da bulunuyor. Sav, komisyon toplantısına sıcak bakmıyor. Ancak küskünlerin imza toplayarak komisyonu toplantıya çağırma imkanları bulunuyor. Bu durumda çoğunluğu elinde bulunduran iktidar kanadının önce komisyonun toplantısını engelleme, ardından da öneriyi alt komisyona göndermesi bekleniyor. Bu süreç, istenirse seçim tarihine veya Meclis'in yeniden tatili konusunda karar alınmasına kadar sürdürülebilir.

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz da dün oylamalardan sonra milletvekillerini toplayarak, bugün Ankara'dan ayrılmamalarını istedi. Yılmaz DSP, DYP ve CHP grupları ile anlaşarak, Meclis'in bugün tatil edilmesi yönünde bir önerge verilmesini de grup başkanvekillerinden istedi. Bu gerçekleşirse, Meclis bugün tatile girecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı