Ve artık dolara karşı Euro var

Hürriyet Haber
01.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa Birliği üyesi 11 ülke, bugünden itibaren ortak para birimi Euro'ya geçiyor. Euro, bugün itibarıyla ilk aşamada sadece kaydi bir para birimi olarak işlem görecek. 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren ise, 6 ay içinde üye ülkeler kendi para birimlerini tedavülden kaldıracak ve Euro dolaşıma girecek.

Maastricht'te belirlenen kriterlere uyum sağlayan 14 AB ülkesinden 11'i (Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, Portekiz ve Finlandiya), 280 milyon Avrupalı'dan oluşan ‘‘Euroland'' sınırları içinde kalırken, İngiltere, Danimarka ve İsveç, ‘‘şimdilik'' katılımı reddetti. Yunanistan ise Maastricht kriterlerine ayak uyduramadığı için ‘‘sınıfı geçemeyen'' tek AB ülkesi oldu.

Öte yandan Frankfurt'ta, 1 Temmuz 1998 tarihinde, Avrupa Merkez Bankası kurulurken, kağıt ve metal para baskısı da başlatıldı.

EURO HESABI

Bugünden itibaren, Euroland'ın geniş bir kesiminde Euro hesabı açtırabilecek, banka ve kredi kartları, elektronik ödeme sistemleriyle yeni para birimini kullanabilecek vatandaşlar, üç yıl boyunca ‘‘alışkanlık'' dönemi yaşayacaklar. Kendilerine bankaları veya çeşitli kurumlar tarafından hediye edilen hesap makinaları sayesinde 11 ülkenin paralarını kolaylıkla Euro'ya çevirebilecek olan insanlar, vitrinlerdeki çift fiyatlandırma ile göz alışkanlığı da kazanacak.

İlk aşamada Euro'yu en fazla kullanacaklar, banka ve ticari şirketler olacak. 1999-2002 döneminde, genelde, nakit olmayan ödeme ve tahsilatlar, Euro veya ulusal para birimleriyle yapılabilecek.

Hollanda gibi bazı ülkeler Euro'ya ani bir geçişi tercih edip 2002'nin başını beklerlerken, Belçika gibi bir kısım AB ülkesinde, yılbaşından itibaren Euro banka hesapları açılabilecek. Bu ülkelerde yaşayanlar, çifte fiyatlandırma ile ve banka veya kredi kartlarını kullanmak koşuluyla ödemelerini Euro ile yapabilecek. Elektrik, su, telefon faturaları gibi giderlerde de Euro ödemesi olabilecek. Bu ülkelerde tüccarlar çift fiyat asmak zorunda değiller, ancak süratli bir uyum ve rekabet gereği, uygulamanın geniş bir alana yayılması öngörülüyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı