Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ve anlaştılar

  Hürriyet Haber
  24 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 24 Nisan 1998 - 00:01

  Başbakan Yılmaz ve CHP Lideri Baykal dün 1.5 saat süren görüşme sonunda bağımsız bir başbakan başkanlığında seçim hükümeti kurularak, yerel ve genel seçimlerin birarara yapılmasını kararlaştırdı. Yeni hükümet, 5 ay ülkeyi yöneterek seçime götürecek.

  CHP lideri Deniz Baykal ile Başbakan Mesut Yılmaz, 3'üncü görüşmelerde 1 Ekim'de tarafsız bir başbakan başkanlığında seçim hükümeti kurulması, yerel ve genel seçimlerin 28 Mart 1999'da birlikte yapılması konusunda anlaştıklarını açıkladılar.

  Baykal, Yılmaz'la yaptığı 1.5 saatlik görüşme ve öğle yemeği sonrasında, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Yılmaz ile çok yararlı bir görüşme yaptıklarını söyleyen Baykal, ‘‘Türkiye'nin belirsiz olan geleceğini birlikte planladık’’ dedi.

  Baykal, Meclis'in yaz tatili sonrası açılacağı tarih olan 1 Ekim'de seçim hükümeti kurulması için çalışmaların başlayacağını söyledi. Baykal, seçim hükümetinin bir bağımsız milletvekilinin başkanlığında kurulması konusunda da Yılmaz ile anlaştıklarını bildirdi. Baykal, seçim hükümetinin, seçim ekonomisi uygulanmaması ve devlet olanaklarının bir parti lehine kullanılmaması ihtiyacından kaynaklandığını bildirdi. Bunun teknik bir hükümet olacağını ve bütçe yasasını hazırlayacağını belirten Baykal, bu hükümetin başbakanının kim olabileceği konusundaki bir soruya ise ‘‘Bu Meclis'te parti üyesi olmayan tarafsız milletvekilleri var’’ dedi. İki liderin anlaşması üzerine, Meclis kulislerinde seçim hükümeti başbakanlığı için Hikmet Çetin, Emre Gönensay ve Yalım Erez'in isimleri konuşulmaya başlandı.

  BİZ TARAFSIZ OLAMAYIZ

  Baykal gazetecilerin, ‘‘Seçim hükümetinin başbakanlığı görevi size gelirse kabul eder misiniz?’’ sorusuna, ‘‘Benim tarafsız olabileceğimi düşünebiliyor musunuz?’’ dedi. Baykal, aynı şekilde Yılmaz'ın sorulması üzerine de, ‘‘Sayın Yılmaz'ın da tarafsız bir başbakan olabilme şansı yok’’ dedi. Baykal, ‘‘Başbakan sizinle bu anlaşmayı koalisyon ortaklarının da mutabakatıyla mı yaptı?’’ sorusuna, ‘‘Başbakan'ın kendi takdirini kullandığı anlaşılıyor. Ama herkesin bu mutabakata saygı göstermesi ve destek olması gerekir’’ dedi.

  İki liderin anlaşmasına göre seçimler 28 Mart 1999 tarihinde, yerel ve genel seçim birleşik olarak yapılacak. Baykal, YSK Başkanı'nın, Başbakan Yılmaz'a ‘‘iki seçim birarada olacağı için, yerel seçimin iki turlu olması ve milletvekili seçiminde tercih uygulaması teknik olarak zor olur’’ dediğini, bu nedenle mevcut yasayla seçime gidilmesi konusunda Yılmaz ile mutabakata vardıklarını açıkladı.

  GURBETÇİLER OY KULLANACAK

  Baykal, Meclis'in tatile gireceği Temmuz ayı başına kadar, yurtdışındaki Türk vatandaşlarının oy kullanmalarına imkan veren yasanın çıkarılacağını söyledi. Yılmaz'ın bu konuda yapılmış çalışma hakkında bilgi verdiğini anlatan Baykal, ‘‘Başbakan, bu vatandaşlarımızın Türk konsolosluklarında kurulacak sandıklarda oy kullanabileceğini söyledi. Yasa bu şekilde olacak’’ dedi. Baykal, yurtdışını özel bir seçim çevresi olarak düzenleyip, buradaki vatandaşların doğrudan milletvekili seçmesinin, bu seçimler için altyapı hazırlıkları yapılmadığı için yetişmeyeceğini söyledi. Baykal, ‘‘Şimdilik konsolosluklarda oy vererek seçime katılabilecekler. Daha sonra o düzenleme de yapılır’’ diye konuştu.

  Baykal, Meclis'in tatile gireceği Temmuz'a kadar çıkarılacak diğer yasaların da, ANAP ve CHP grup başkanvekillerinin temasları sonunda belirleneceğini söyledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı