Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Ve Adana'da sonuç belli oldu

  30 Mart 2009 - 17:11Son Güncelleme : 30 Mart 2009 - 21:19

  SEÇİM sonucu en geç alınan illerden Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini MHP’den aday olan Aytaç Durak’ın kazandığı kesinleşti. Durak böylece beşinci kez seçilmiş oldu.

  Sandıkların yüzde 50’si sayıldığında oy oranı yüzde 38 olan Durak’ın oyları Seyhan ve Yüreğir ilçelerinden gelen oyların toplama katılması ile düşmeye başladı. Zaman zaman CHP ve AKP adayları öne geçti. Oyların yüzde 90’ı sayıldığında AKP ile MHP oyları eşitlendi. Bu eşitlik oyların yüzde 97’si sayılıncaya kadar ancak bindelik yüzlerle değişti. Bir ara 2 aday arasındaki oy farkı 2 bine kadar düştü. Büyük bir heyecanla izlenen seçimin gayri resmi sonuçları saat 17.00 sıalarında netleşti ve Aytaç Durak çok az bir farkla yeniden başkan oldu.
  1 milyon 13 bin seçmenli Adana’da ‘burun farkı’ ile seçim sonucu ortaya çıkarken, birçok sandığa itirazlar yapıldı. Katılım oranı ise yaklaşık yüzde 80 oldu.

  Durak, akşam saatlerinde seçimi kazandığını açıkladığında, 70 bin fark yapacağını söylemişti. Dört dönem başkanlık koltuğuna oturan Durak önceki seçimde AKP’den aday gösterilerek kazanmış, 2 ay önce istifa ederek MHP adayı olmuştu.

  2166 OY FARKIYLA KAZANDI

  Adana’da seçimi kazandığı kesinleşen MHP’li Aytaç Durak, en yakın rakibi olan AKP’li Mehmet Ali Bilici’ye 2166 oy fark attı.

  Resmi olmayan sonuçlara göre Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde geçerli 802 bin 413 oyun yüzde 29.72’si olan 238 bin 470’ini alan Aytaç Durak seçimi kazanırken, AKP adayı Mehmet Ali Bilici oyların yüzde 29.45’ini alıp 236 bin 304 oyla ikinci sırada, CHP’li Ümit Özgümüş ise oyların 209 bin 217’sini alarak yüzde 26.07 ile ile üçüncü sırada sbeçimi tamamladı. Oyların yüzde 9,31’ini alan DTP’nin adayı Şiar Rişvanoğlu da 74 bin 666 oyla dördüncü olurken, 43 bin 756 oy da diğer adaylara gitti. Diğer adayların toplam oy oranı ise yüzde 5.45 oldu.

  ANTİDEMOKRATİK SEÇİM

  MHP’nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Adana’da adayları Aytaç Durak, Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ve Adana İl Başkanı Ahmet Erdoğan ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek bir okulun bodrum katında boş tutanak ve oy pusulalarının ele geçirilmesiyle ilgili video kayıtlarının bulunduğu görüntüyü izletip, birer kopyasını da dağıttı.

  AKP'nin seçim kampanyasında devletin gücünü kendi lehine kullandığını söyleyen Faruk Bal, kampanya süresince, seçim işlemlerinin yürütüldüğü dönemde ve son olarak oyların sayımında ve dökümünde eşitlik ilkesinin bozulduğunu söyledi. Faruk Bal, “İktidar partisi sadece devletin gücünü değil, valileri kaymakamları ve devletin diğer organlarını kendi partisi lehine kamuoyu yaratarak, Adana’daki seçim sonuçlarını yanıltmak üzere vazifelerini suistimal etmişlerdir. 1946 seçimini hatırlatıyorum. O seçimde oy vermek açık, saymak gizliydi, AKP sayesinde antidemokratik ilke bir kademe daha atlamış. Oy vermek serbest, herkese oy verebilirsiniz. Ancak, ‘AKP’nin iktidarını sağlayacak şekilde tutanak tutmak bana aittir.’ İşte AKP’nin demokrasi anlayışı budur” dedi.

  Faruk Bal, Adana’da kanunsuzluk yapıldığını öne sürerken, YSK’nın dikkatini çektiğini vurguladı. Bal, MHP’nin Adana’da seçimi kazandığını, AKP’nin hilelerle engellemeye çalıştığını iddia etti. Bal, seçim sonuçlarına ilişkin rakam açıklamazken, bir tek oyun zayi olmaması için uğraş vereceklerini söyledi.

  Başkan Aytaç Durak ise seçim günü oy kullandıktan sonra AKP’nin Adana’da hile ile seçimi kendi lehlerine sonuçlandırmak için gayret sarf edeceği yönünde açıklamasını hatırlattı. Durak, “Allah bana söyletti. O işlerin içinde bulundular” dedi.

  Aytaç Durak, seçim gecesi Anadolu Ajansı’nın AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik’in talimatıyla AKP’yi Adana’da 5 puan önde gösteren bir haber servise koyduğunu, bu olayın da seçim öncesindeki engellemelerin bir benzeri olduğunu iddia etti.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 108 Yorum }
  • Ender Selim 31.3.2009 00:45:39
   ali müftüoğlu aklınızı kaçırmış olmalısınız.. Mehmet Ali Bilici düzgün adam akıllı bir siyasetci oldugu icin kazanamadı yada kazandırılmadı..Ben şaibeyi Aytac durağın yaptıgını düşünmekteyim..Bence iyice araştırın da Bilicinin ne yararlar sağladıgını görün... Bide Durakın eşine kurdugu kücük adanaya
  • baki köksal 31.3.2009 00:42:37
   ne ekersen onu bicersin .Akp ben istedigimi sectiririm dedi ama millet orda bir dur dedi.akp eskiden ezilen olarak görülüyordu ama simdi ezen sindiren kaba kuvvet kullanan bir parti durumuna geldi yani acinacak durumdan cikip saldirgan durumuna gecti ve oylarin düsmeside buna bagli sanirim.
  • Endless Endless 30.3.2009 23:34:44
   Tebrikler Başkan...
  • YUSUF EROĞLU 30.3.2009 23:21:11
   Demek ki padişahlık vatandaşa sökmüyormuş. Hile entrika devlet desteği vatandaşın gücü önünde çaresiz kalıyor. Tebrikler Aytaç durak. demek ki aldığın oylar AKP nin değil seninmiş. Hala AKP yi kurtuluş görenler. Vhami sonuca hazırlanın. BİR SONRAKİ SEÇİMDE BARAJ HESABI YAPACAKSINIZ. BUNU BİR KENARA YAZIN
  • addementa bayram 30.3.2009 23:06:45
   adanalı başka birini seçerse fırsat maliyetinden yani bu arada kaybedeceklerinden korkuyor kısacası daha kötüsünden korkuyor zamanında aytaç beye selahattin çolak isminde bir rakip çıktı adanalı bu şahsiyeti seçti ve bin pişman oldu aynı şeyden korkuyor adana bence
  • ahmet erbilek 30.3.2009 23:05:50
   HAVAALANINI MERSİNE TAŞIMA SÖYLEMİ ADANAYI KAYBETTİRDİ..PEKİ MERSİNDE NE YAPTILAR;3.PARTİ OLDULAR.dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan oldular.
  Sayfa Başı
  Haberlerrebiülevvel ayırebiülevvel ayı önemiyarın ne kandiliyarın ne kandili kutlanacakçeyrek altın fiyatlarıaltın fiyatlarıgram altın