"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Vazgeçilmez zeytinyağlı yemeklerimiz

Tariflerimin bulunduğu sahrapsoysal.com internet sitesinde kategorileri yeniden yapılandırdık.

Ekibimle kategoriler üzerinde çalışırken bazı kategorilerin değişemeyeceğini gördüm. Bu kategorilerden biri de “zeytinyağlılar”dı.
Evet, Türk mutfağı için başlı başına bir kategoridir zeytinyağlılar. Aslında Türk mutfağında o kadar da eskilere dayanmıyor zeytinyağının geçmişi. Osmanlı İmparatorluğu’nda son dönemler hariç, zeytinyağlı yemeklerden bahsetmek pek mümkün değil. İlk kez 1800’lü yıllarda girmiş zeytinyağlı yemekler mutfağımıza. Üstelik 500 yıllık imparatorluğun başındaki padişahların çoğu, zeytinyağının tadına bile bakamamış.Yani zeytinyağının Türk mutfağında yayılması padişahlara yetişememiş.
Sarayda belli bir döneme kadar zeytinyağı kullanılmamış. Yaygınlığı geç olmuş ama sağlam yerleşmiş zeytinyağlılar mutfak kültürümüze...

MERCİMEKLİ BİBER DOLMASI

Dolmanın iç harcının hazırlanması için soğanlar çok ince yemeklik, sarmısaklar pirinç tanesi büyüklüğünde doğranır. Bulgur ve mercimek yıkanıp süzülür.
Sıvıyağın 2 yemek kaşığı kadarı, soğan, sarmısak, bulgur ve mercimek geniş bir tencereye koyulur. Orta ısılı ateşte karıştırılarak 5 dakika kadar kavrulur.
Salça, tuz, karabiber, kimyon, pul biber ve yenibahar ilave edilip 4-5 dakika daha kavrulur.
1 su bardağı sıcak su eklenip 5 dakika daha, mercimekler iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir ve ocaktan alınır.
İncecik kıyılmış maydanoz ve varsa taze nane de katılıp soğuması beklenir.
Dolmalık biberlerin sapları kapak gibi kesilir. İçleri temizlendikten sonra yıkanıp süzülür. Mercimekli harç biberlerin içine paylaştırılır.
Kalan 2 yemek kaşığı sıvıyağ geniş bir tencereye gezdirilir. Hazırlanmış olan dolmalar ağız kısımları yukarıya bakacak şekilde tencereye yerleştirilir.
2 su bardağı sıcak su dolmaların üzerine gezdirilip üzerleri düz bir porselen tabakla kapatılır. (Sıcak suya hazır tavuk bulyon katılarak da kullanılabilir.)
Dolma önce orta ısılı ateşte kaynayıncaya kadar pişirilir. Kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılıp kısık ateşte 25-30 dakika, biberler iyice yumuşayıncaya kadar pişirilip ocaktan alınır.
Not: İstenirse mercimekli harca yarım çay kaşığı toz köri de katılabilir. Bu yemeğe çok yakışacaktır.

Malzeme listesi

-10-12 adet uzun yeşil dolmalık biber (Kırmızı uzun salçalık biber de kullanılabilir.)
İç harcı için;
-2 su bardağı yeşil mercimek
-Yarım su bardağı kalın pilavlık bulgur
-2 adet orta boy kuru soğan
-3 diş sarmısak
-1 yemek kaşığı domates salçası
-1 çay kaşığı tuz, karabiber
-4 yemek kaşığı sıvıyağ
-Varsa 2 yemek kaşığı ince kıyılmış taze nane
-1 demet ince kıyılmış maydanoz
-1 çay kaşığı kimyon, kırmızı pul biber, yenibahar

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI