Vatikan gibi korunuyor

Demet CENGİZ/MINNESOTA
17 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 17 Haziran 2013 - 03:09

Dünyanın en inovatif şirketlerinden Amerikalı 3M, Türk basınına ilk kez Minnesota’daki inovasyon üssünü açtı. Uçak camından cep telefonu ve televizyonların ekranlarında tasarruf sağlayan filmlere kadar pek çok buluşuyla teknolojiye yön veren 3M, ‘Vatikan’ gibi korunan merkezinde başarısının sırrını açıkladı.

 Kökleri 1902’ye kadar uzanan 3M, görünürdeki Post it, Scotch Bright gibi markalarının yanında, yaptığı buluşlarla dünyadaki pek çok teknolojiye yön veren görünmez bir dev. 2012 yılında 30 milyar dolar ciroya ulaşan şirketin kârı 4.4 milyar dolar olurken Ar-Ge’ye ise cironun yüze 5.5’inin ayrılması şart. Toplam 50 bin ürünü olan şirket yılda ortalama 3 bin civarında patent alıyor. Şu anda 43 binden fazla patentin sahibi. Sağlıktan endüstriye, güvenlik ve grafik ürünlerden elektronik ve enerji ürünlerine pek çok sektörün icatlarının yakından takip ettiği 3M’in Minnesota’daki inovasyon merkezi değim yerindeyse ‘Vatikan’ gibi korunuyor. Teknolojinin mabedi ilk kez kapılarını Türkiye’den sınırlı bir basın grubuna açtı.

AYA BİLE GİTTİ/images/100/0x0/55ea6e11f018fbb8f87f63e8

Pilotların görüş mesafesini artıran ve uçuş güvenliği sağlayan cam kaplamalar… Ayda Neal Armstrog’un insanlık adına attığı büyük adımda ayağındaki botun ısıya dayanıklı tabanı… Dünyadaki neredeyse bütün dizüstü laptopların ekranında enerji tasarrufu sağlayan yansıtıcı filmler… Michael Johnson’ın 2000 Olimpiyat Oyunları’nda giydiği ayakkabının reflektik madde kullanılan tabanı… Apollo uzay aracının uzayda ve ayda cephe aşınmasını önleyen madde… Formula 1 araçlarının yakıt yakıt tanklarının içindeki elektronik aksamları yapıştıran madde… Akıllı cep telefonları ve televizyonlarda parlaklık artıran ve enerji tasarrufu sağlayan filmler… Burj el Arab’ın dış cephesi… Ve daha pek çok icat ile firmaların peşinden koştuğu bir teknoloji fabrikası…

YÜZDE 80 BAŞARI YOK

3M Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hak Choel Shin, 3M’in aslında her yerde olduğunu ancak görünmez bir kahraman olduğunu anlatıyor. Ürünlerin yüzde 90’ını kendilerinin geliştirdiğini hatırlatan Shin’in şu sözleri inovasyona odaklanan ve fark yaratmak isteyen her şirkete örnek olmalı: “Fikir üretimi çok önemli. Burada ne sınır tanıyoruz ne de herhangi bir önyargı. Kapıya gelen pek çok fikir üzerine para harcanmadan öldürülür. Fikirlerin yüzde 80’i başarısız olur. Fakat fikir üretmek için özgür ve kompleksiz ortamı sağlarız. Başarı da buradan gelir. Kimse kötü fikir üretmekten korkmaz. Başarısızlık sorun edilmez.”

İnsan yoksa gerisi çöp

20’inci yüzyılın başında zımpara kağıdı 3M’in ilk icadı oldu. 1907 yılında şirkette henüz üniversite öğrencisiyken muhasebe elemanı olarak işe başlayan William McKnight ilk yönetim kurulu başkanı oldu. Minnesota’daki merkezin duvarını McKnight’ın “Hatalar yapılır. Fakat bir kişi temelde haklıysa hatalar uzun vadede çok ciddi değildir ve hata yönetimi insanlara işlerini nasıl yapacağını öğretir” sözleri süslüyor. “Fikri başarısız olanı nasıl motive ediyorsunuz” sorusuna Hak Choel Shin şu yanıtı verdi: “Hata toleransı çok önemli. Cezalandırma. Fikirler daha doğmadan öldürürsen bir daha fikir falan göremezsin. İnovasyon için insan, para ve zaman lazım ama insan yoksa diğer ikisini çöpe atabilirsiniz.”


Türkiye çok yaratıcı  bir ülke

3M Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hak Choel Shin, Türkiye’nin en yaratıcı ülkelerden biri olduğunu ve müthiş bir pazarlama kabiliyeti gördüğünü anlatıyor. Ve Türkiye’ye teknoloji, üretim ve pazarlama yatırımı yapmakta kararlı olduklarını açıklıyor. Shin “Türkiye’de ürün satmak değil, insanların hakkımızda neler düşündüğü bizim için daha önemli” diyor.

Gezi’deki maske gazdan korumaz

DİŞ ortodenti, maske ve pek çok sağlık gereci de üreten 3M’e Gezi Parkı eylemlerinde gösterici ve polislerin taktığı maske satışlarının kendilerine bir yansıması olup olmadığını soruyorum. SARS ve kuş gribinde maske satışından cirosu artan şirket hiç çekinmeden şu yanıtı veriyor: “Göstericilerin taktığı maskeler gazdan korumaz çünkü onlar toz maskesi. SARS ve kuş gribindeki kullanım da yanlıştı.”


Türk kadını temizlik yapmaktan gurur duyuyor

BALAYINI Türkiye’de geçiren daha sonra 3 yıl Türkiye genel müdürü olarak görev yapan 3M Başkan Yardımcısı ve Ev Bakım Bölümü Müdürü Judith Garcia Galiana ise şöyle konuşuyor: “Türkiye harika bir ülke. Türk kadını temizlikten, bunu hızlı yapmaktan gurur duyuyor. Yeni ürünlere kolay adapte oluyor. Artık insanların zamanı az ve evle uğraşırken efektif ürünler istiyor. ”

Rakamlarla 3M
· 29.6 milyar dolar ciro
· 4.3 milyar dolar kâr
· 1.6 milyar dolar Ar-Ge yatırımı
· 200 ülkeye satış
· 84 bin çalışan
· 10 bin teknik çalışan
· 85 laboratuvar

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı