Ege Haberleri

  Vatikan’dan destek

  Hürriyet Haber
  09.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vali Nehrozoğlu’nu ziyaret eden Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Luigi Conti, ‘Avrupa Birliği’nde Türkiye lehinde ilk sözü biz söyledik’ dedi, destek amacıyla İtalya’dan bir heyeti Efes’e davet ettiklerini açıkladı.

  İZMİR'de beraberinde Eteria Kültür Derneği Başkanı Dr. Oriano Granella ve İzmir Latin Katolik Episkoposu Giuseppe Bernardini olduğu halde Vali Kemal Nehrozoğlu'nu makamında ziyaret eden Vatikan Ankara Büyükelçisi Luigi Conti, ‘‘Avrupa Birliği'nde Türkiye lehine ilk cümleyi biz söyledik’’ dedi.

  TÜRKİYE'nin Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü olduğunu vurgulayan Conti, ‘‘Ülkedeki gelişmeleri ve inanç turizmi çalışmalarını takip ediyoruz. Bu çerçevede Türkiye'ye destek amacıyla Eylül ayında bin İtalyan bürokrattan oluşan bir heyeti Efes'e davet ettik’’ diye konuştu.

  Duvarlar artık yıkılmalı

  CONTİ ayrıca, ‘‘Ülkeler arasındaki duvarları yıkmamız şart’’ dedi. Giuseppe Bernardini de, ‘‘1985 yılından itibaren Türkiye'nin inanç turizmi kaynaklarını tanıtıyoruz. Artık bürokratlar da sahip çıktı. İşbirliğine gitmemiz Türkiye'nin yararına oldu’’ dedi.

  VALİ Kemal Nehrozoğlu da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ‘‘Özellikle inanç turizmi çalışmalarımız için gösterilen destekten mutluyuz. Elimizden geldiği kadar inanç turizminin önünü açmaya çalışıyoruz’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı