Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ’Vatansever’de 8 tutuklama daha

  Canan ALTINTAŞ/DHA-Ayşegül USTA/İSTANBUL
  31 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 01:16

  Diyarbakır’da düzenlenen ’Girdap-2’ adı verilen operasyonda, gözaltına alınan aralarında ’Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği’nin (VKGHD) yönetici ve sorumlularınında bulunduğu 15 kişiden 8’i tutuklandı.

  Sanıkların evlerinde 1 Kalaşnikof, 6 ruhsatsız silah ile çok sayıda evrak ve doküman ele geçirildi. Zanlılar, haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı örgüt kurmak, kamu ihalelerine fesat karıştırmak, haraç almaya teşebbüs, ölümle tehdit ve petrol boru hattından hırsızlığa teşebbüs gibi 25 ayrı suçtan Adliye’ye sevk edildi. Mahkeme zanlılardan VKGHD’nin Güneydoğu sorumlusu Yüksel Bayrak’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. 7 kişi ise tutuksuz yagılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Bu arada, İstanbul’da Ümraniye’deki el bombalarıyla ilgili olarak dün mahkemeye sevkedilen Kemal Şahin, Mehmet Murat Yücel ve Feridun Refik Nuhoğlu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gazeteci Hayrullah Mahmut Özgür da savcılık sorgusun ardından serbest kaldı. Tedavi görgüğü hasktaneden taburcu edilen yazar Ergün Poyraz ise "Terör örgütü üyesi olmak, devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgileri ele geçirmek ve kişisel bilgileri ele geçirmek" iddiası ile tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı