"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Vatanıma, davama ihanet etmedim ama karıma bir azcık

Doğan HIZLAN

‘‘Bir keresinde, Aragon'un, 'Vatanıma, davama, karıma hiçbir zaman ihanet etmedim!' sözünü anarak, 'Ben de vatanıma, davama hiç bir zaman ihanet etmedim,' demiş, sonra şirin şirin anneme bakarak, 'ama karıma bir azcık, çok az...' diye eklemişti.’’

Piraye ile Memet Fuat'ın bir cezaevi ziyaretinde, Nazım bunları söylemiş.

Memet Fuat'ın Gölgede Kalan Yıllar'ı zengin bir insan galerisi.

Usta ve dürüst bir yazarın anılarında, İstanbul ailelerinin olağanüstü etkileyici serüvenini yaşadım.

İhtişam, çöküş, yükseliş, kaprisler, sitemler, dostluklar, dayanışmalar, sevgiler, ihanetler hepsini bayağılıktan kurtaran bir incelik.

Memet Fuat'ın babası, yazar, çevirmen ve film yönetmeni Vedat Örfi Bengü, Piraye'yi iki çocuğuyla bırakıp gitmiş ve dört yıl aramamış. Her paşazade gibi, bilgili, zarif, güzel kadınları seven ve serüvene düşkün biri. Evlilikleri yürümüyor.

Memet Fuat'ın anılarını okurken, Nazım'la evlenen Piraye'nin, direncine, sevgisine gıpta edeceksiniz.

Bir aile destanının duyarlı bir dille yazıldığı anıları, sadece Nazım ve Piraye aşkına indirgemeyiniz. Mahkum olan bir şaire, yürekli insanların tavırlarını da okurken bir yere kaydediniz.

Büyük köşklerde, büyük ailelerde noblesse oblige kuralının, nasıl gönülden uygulandığını, gerçek insan sevgisinin ne olduğunu bu anılardan öğrenebilirsiniz. Çünkü öğreneceğiniz çok kişi ve çok kitap kalmadı.

Piraye, 16 yaşındayken Vedat Örfi Bengü ile evlendi. İki çocukları oldu; Memet Fuat ve Suzan. Piraye sonra Nazım'la eveleniyor. Paşazadelerin bakışını bilirsiniz, iyi insan ama inancı yanlış. Kibardırlar fazla eleştirmezler.

Memet Fuat, annesini çok severdi, 89 yaşında ölen annesinin ardından yazdığı bunun kanıtı:

‘‘21 Mart 1955 Salı günü gece yarısına doğru, bataklığa dönüşmüş dünyamızdan, iyiliğin, dürüstlüğün, onurun, bağlılığın, özverinin simgesi bir kadın ayrıldı...’’

Evet, Nazım'ın eşi. Durmadan hapishane hapishane ardından koşan, kaçamaklarını onuruna yediremese de sevgisi yüzünden bağışlayan Piraye.

Piraye İçin Yazılmış: Saat 21-22 Şiirleri. Her akşam bir kadını aşkla düşünmek.

Memet Fuat'ın Nazım'la arkadaşlığını, dostluklarını anlattığı bölümleri çok sevdim. Köşklerden Cihangir'deki apartman katına, polis takiplerinden hapishane ziyaretlerine kadar büyük bir şairle geçen günler.

Hiç kuşkusuz anılar kitabı bu kadar değil. Memet Fuat'ın eksen kimliğinde güzel insanları'ı anlattığı, değişen bir kentin insan kanavası var. Gölgede Kalan Yıllar'ı okuduktan sonra bazı soruları sorabilir, cevabını bulamazsınız.

İnsanımız, ilişikilerimiz, nerden nereye gelmiş. Zarafeti kaybedip, hırtlıığı ve hışırlığı nasıl kazandık?

Okunmadan edinilemeyecek kitaplardan biri.

(Gölgede Kalan Yıllar, Memet Fuat, Adam Yayınları)

Memet Fuat (üstte), ‘Gölgede Kalan Yıllar’ adlı kitabında annesi Piraye Hanım’ın ikinci kocası ünlü şair Nazım Hikmet’le ilgili anılarını da anlatıyor.

X