Vatandaşı elektrik çarptı

Tuğçe YILDIZ/HÜRRİYET
16.01.2015 - 14:39 | Son Güncelleme:

CLK Akdeniz Elektrik Parekende Satış A.Ş’nin faturaların son ödeme tarihini ayın 15’i yapmak için gerçekleştirdiği düzenleme vatandaşın cebini yaktı. Antalya şehir merkezinin bir kısmında, Burdur ve Isparta’nın bazı ilçe ve köylerinde 2 ay boyunca sayaç okunmayınca düzenleme vatandaşa 2-2 buçuk aylık fatura meblağsı olarak yansıdı. Tüketici, 500 lirayı aşan kullanım bedellerinin normalden yüzde 3-5 daha fazla bir şekilde faturalandırıldığını belirterek internet üzerinde imza kampanyası başlattı.

İNTERNETTE İMZA KAMPANYASI
Kötü hava koşulları ile birlikte iyice katlanan faturalar, vatandaşı kara kara düşündürürken imza kampanyalarının dijital ve sosyal mecrası ‘change.org’ internet sitesinde “Ocak ayı elektrik faturalarının iptali” konulu kampanya başlatıldı. Yüksek meblağlı faturaların vatandaş tarafından ödenememesi üzerine açılan kampanya büyük ilgi gördü. Şimdiden 5 binin üzerinde destekçisi olan kampanyaya imza verenler sorumlu kurumu eleştirmeyi de ihmal etmedi.

ÖDEME GÜCÜMÜZ YOK
Vatandaşlar, “2 buçuk aylık faturayı bir kere de ödemek ister misiniz diye bize kimse sormadı. CLK, emeklilerin talebi doğrultusunda düzenledik diyerek işin içinden sıyrıldı ama bize kimse sormadı. Bir düzenleme yapılacaksa da böyle mağdur edilerek mi yapılır? İnsanların ödeme gücü bu kadar zorlanmamalı. Her evin bir geliri var ona göre planları, bütçesi var. Şimdi yüklü gelen bu faturayı nasıl ödeyeceğiz” yorumlarıyla tepki gösterdi.

GİZLİ ZAM YAPILDI
CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş’nin hizmeti tamamıyla tahsilât üzerine kurduğunu kaydeden TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı İlhan Metin, “Özelleştirmeyle birlikte hizmet kalitesi düştü. Devlet enerji kullanımına zam yapmadı ancak bizim tespitlerimize göre bu 2 aylık süreçte kayıp-kaçak bedeli, dağıtım bedeli ve perakende hizmet bedelinde (PSH) yüzde 3’lük bir artış oldu. Elektriği 36 kuruş yerine 39 kuruştan kullanır olduk. CLK’nın keyfi uygulamaları kabul edilemez” dedi.

Sitedeki yorumlardan bazıları ise şöyle:
G.T.: İmzalıyorum çünkü bu büyük haksızlığa dur demek istiyorum.
N.D.: Bu bizim suçumuz değil. Her ay ödemeye çalışıyoruz. Bir de birleştirip insanları daha da zora sokuyorsunuz.
N.E.: Özel sektöre verildikten sonra sayaç okuyucular kafalarına göre gelip yazıyorlar . Kasım ve Aralık ayı 54 günlük fatura geldi. Ödemekte zorlanıyoruz.
Ş.Ş.: 2 aylık faturayı ödemek o kadar kolay olmuyor emekli için ödeyemiyorum.
N.Ç.: Ben 500 lira emekli maaşıyla geçinmeğe çalışıyorum, hayattan, yaşamaktan soğuttular yeter artık diyorum.
E.K.: Gerçekten bu ay diğer aylara oranla fazla fatura geldi. Her zamanki gibi kullandığım halde.
FOTO 1: imza kampanyası görüntüsü.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı