Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

VATANDAŞA VE ÖZEL HASTANELERE KÖTÜ HABER

31 Temmuz 2012 - 10:47Son Güncelleme : 31 Temmuz 2012 - 16:47

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), üyelerinin özel hastaneye gitmelerini kısıtlayabilecek. Sağlık hizmeti için devlet hastanelerinin yettiği bölgelerde, özel hastanelerden ya hizmet almayacak ya da yeni usuller belirleyebilecek. Özel hastanelerin neredeyse tamamının SGK ile anlaşmalı olması nedeniyle sektör temsilcileri, tebliğdeki değişikliğe olumlu bakmıyor.

Sağlık Uygulama Tebliği’ne bir madde ekleyen Sosyal Güvenlik Kurumu, devlet hastanelerinin hastalara yeterli olduğu bölgelerde gerekirse özel hastanelerden sağlık hizmeti almayabilecek.

Habertürk Gazetesi'nden Ebru Erdoğan'ın haberine göre Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklik, Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğ değişikliğinde, “Kurum, sağlık hizmetinin sunulduğu il, sağlık hizmetinin niteliği itibarıyla hayati öneme sahip olup olmaması, sağlık hizmeti ihtiyacının resmi sağlık hizmeti sunucularında karşılanıp karşılanmaması, hizmetin niteliği gibi hususları dikkate alarak özel sağlık hizmeti sunucularına doğrudan müracaatlara ilişkin ayrıca usul ve esas belirleyebilir” denildi.

BAZI HASTANELER TAŞINABİLİR
Bir SGK yetkilisi, ileriye dönük planlar kapsamında bu maddenin eklendiğini belirterek, şunları söyledi: “Bazı özel hastaneler, reklam ve promosyonlarla hastaları topluyor. Bölgedeki devlet hastaneleri, bundan olumsuz etkileniyor.

Nüfusa göre hastane ve eczane ihtiyaçlarının belirleneceği çalışma sürüyor. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde bazı özel hastanelerin taşınması gündeme gelebilir. Tabii bu rakamlar, arz ve talebe göre belirlenecek. Ancak gitmek istemeyen hastanelerle SGK’nın yaptığı anlaşmalar farklı bir boyut kazanabilir.”

"MALİYETİMİZ DEVLETTEN AZ, ÜSTELİK VERGİ ÖDÜYORUZ"
Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, özel hastanelerden herkesin eşit şekilde yararlanabilmesi gerektiğini ifade etti. Aksi bir durumun kamunun da yararına olmayacağının altını çizen Şengül, şunları söyledi: “SGK, almış olduğu sağlık hizmeti için devlet hastanelerine daha fazla ödüyor.

Bize devlet hastanelerindeki kadar yani SUT üzerinden ödeme yapılıyor. Aldığımız paranın yüzde 25-30’unu vergi olarak devlete geri veriyoruz. Bunun tam tersi yapılmalı. Yani özel sektörün SGK’lı hastalara bakma konusunda kapasitesi yeterliyse hasta devlete gönderilmemeli. SUT’ta bir değişiklik yapılacaksa, bu şekilde olmalı.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 128 Yorum }
 • leyl leyl 31.7.2012 23:45:06
  Devletin kurumları varken özelin kapısından geçmem.
 • alpay korkmaz 31.7.2012 22:32:04
  Özel hastanelerin para kazanmak için ne kadar gereksiz tahliller yapıp,filmler çektiğini herkes biliyor.Bu konu siyaseti aşan bir konudur.İstismar konusunda millet olarak dünyada ilk üçe oynarız.
 • naci naci 31.7.2012 21:24:16
  brüt ücretten net ücret çıkartıldığında kalan kesintilerde sağlık payı yokmu da halen emekliden çalışandan kesinti yapıyorsunuz bunu da sağlıkta reform içinde gösteriyorsunuz hayret yaniii
 • pes doğrusu 31.7.2012 19:23:15
  yorumculardan ssk hastanelerinin eski halini hatırlamayanların olduğuna inananmıyorum. hastaların hasta haliyle ilaç sıralarında beklediklerini nasıl unutursunuz? bu hükümetin ülke için yaptığı 2 şey var sağlık sektörünün düzenlenmesi ve kapalı ortamlarda sigara içme yasağı. doğruya da doğru demeli.
 • Ali Şefik Yıldırım 31.7.2012 18:34:13
  Hükümete teşekkür ederiz sen bize nekadar biz sana okadar
 • YUSUF BURHAN 31.7.2012 18:20:14
  İŞÇİ'NİN,EMEKLİ'NİN HASTANESİ SSK 'NIN DEVLET HASTANESİ OLMASINA DUYARSIZ KALAN SENDİKA AĞALARI ;BUGÜN YAŞANAN İLAÇ KATKI PAYI DAHİL, SAĞLIK REZALETLERİNDEN AKEPE HÜKÜMETİ KADAR SORUMLUDUR,SUÇLUDUR...
Sayfa Başı
Haberlerehliyet yenileme ücretielektrik kesintisiistanbulbeykozüsküdarpendikkartal