Vatandaş ucuz beslenemezse bize krizden kurtuluş yok

Emre ÖZPEYNİRCİ
27 Şubat 2005 - 01:14Son Güncelleme : 27 Şubat 2005 - 01:14

Burger King’in Türkiye distribütörü Tab Gıda’nın Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç-Ata Çiftliği’nin ortaklarından Erhan Kurdoğlu, ‘Türkiye’de gıda fiyatları çok yüksek. Vatandaş gelirinin yüzde 50’sinden fazlasını gıdaya harcıyor. Ucuz beslenmeyi sağlayamazsak, ekonomi yara alabilir’ dedi.

GIDA alanında Koç-Ata şirketi ve dünyanın önde gelen fast-food zincirlerinden Burger King ile faaliyet gösteren Tab Gıda’nın Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kurdoğlu, Türkiye’de otomobil veya blue jean satılması için insanların ucuza doyması gerektiğini belirtti. Kurdoğlu, ‘Gıda fiyatları düşmezse ekonomi 3-4 yıl sonra yeniden yara alabilir’ uyarısında bulundu. Türkiye’de krizler yaşanmasının sebebinin yüksek gıda fiyatları olduğunu söyleyen Kurdoğlu, ‘Biz ekonomik krizleri niye yaşadık. İnsanların gıda dışında başka yere harcayacak parası kalmıyor. Bu da ekonominin diğer çarklarının dönmemesini sağlıyor’ dedi.

GİDERİN YÜZDE 50’Sİ GIDA:

Türkiye’de insanların en önemli gider kalemlerinden birinin gıda olduğunu söyleyen Kurdoğlu şunları söyledi: ‘Amerika’da kişi başına gelirin yüzde 10-12’si gıdaya harcanırken, Türkiye’de bu oran yüzde 50’leri aştı. Bu yüzden Türkiye’de tarımsal ürünlerin fiyatlarının dünya standartlarına inmesi gerekiyor. Bir ülke için en önemli şey insanını ucuza beslemektir. Ne kadar ucuza doyurabiliyorsa, oradan kalan parayla çok daha başka nemalar elde edebililiyorsunuz.’

TARIM SANAYİLEŞMELİ:

Türkiye’de tarımın ve hayvancılığın artık sanayileşmesi gerektiğini söyleyen Kurdoğlu, ‘Bizim insanımızın geliri az ama Türkiye’de ete ödenen para Avrupa’nın üç misli. Bu bir çarpıklığı gösteriyor. Bunun devletin eliyle düzeltilmesi gerekiyor’ diye konuştu.

GELECEK ÇOCUKLARIN ELİNDE:

Türkiye’de nüfusun yüzde 40’ının tarımla geçinmeye çalıştığını kaydeden Kurdoğlu, şunları kaydetti: ‘Şehirde yaşayanlar yüksek meblağ ile tüketim maddeleri kullanarak tarım bölgelerini finanse etmeye çalışıyor. Bugün etin kilosunu 1.5 dolara sattıkları zaman oradaki geçinemiyor, 5 dolara satıldığı zaman da burada az tüketiliyor. Biz büyüyen bir ülkeyiz. Geleceğin tek garantisi çocuklarımız. Onları yeterli protein ile besleyemezsek gelecekten ne bekleyeceğiz. Gelişmiş toplumlarda 80 kilo et yeniliyor, 180 kilo süt tüketiliyor. Gelecekte akıllı bir toplum istiyorsak bunun bugünden başlaması lazım. Bu proteinleri çocuklar yiyecek ki, gelecek bizim için parlak olsun.’

HER ŞİRKET ÇİFTLİK KURSUN:

Hükümetin tarım ve hayvancılık alanlarında yeterince teşvik edici girişim yaptığını kaydeden Kurdoğlu, ‘Yeter ki Koç-Ata gibi bugün buraya 100-200 kişi kanalize olsun. Böyle olursa 5-10 sene içinde Türkiye’nin gıda ihtiyaçlarının fiyatları yarı yarıya düşer’ dedi. Kurdoğlu, bu yatırımlar için büyük sermayenin gerektiğini belirterek, her şirketin büyüklüğü kadar çiftlik kurması gerektiğini kaydetti. Kurdoğlu, ‘Eğer bugün otomobil veya kot satmak istiyorsak, insanları daha ucuza doyurup, daha fazla para artırmalarını sağlamalıyız’ dedi.

Koç-Ata’dan 20 milyon dolara yeni çiflik

KOÇ
Grubu ile birlikte Harran Ovası’nın kuzey bölgesinde, Koç-Ata çiftliğini kurduklarını hatırlatan Erhan Kurdoğlu, 2003 Ekim ayında Hedef Ecza Grubu ortaklarından Sancak Ailesi’nin de ortak olmasıyla her 3 grubun eşit ortaklığı bulunduğunu belirtti. Üretimde Avrupa standartlarını yakaladıklarını belirten Kurdoğlu, şöyle konuştu: ‘Ortalama bir hayvandan 8.5 ton süt elde ediyoruz. Yılda 4 bin ton et elde ediyoruz. Kendi çabamızla birşey başlatmak istedik. Belki bizi takip olan olur dedik. Türkiye’nin 30 yıldır en büyük problemi tarımda verimsizlik. Bizim üretimimiz Türkiye’nin ihtiyacının sadece yüzde 1’i. Diğer şirketlerin de bizim gibi yatırım yapması gerekiyor. Şu ana kadar ortaklarımızla birlikte 40 milyon dolarlık yatırım yaptık. Denizli’nin Acıpayam ilçesine yeni bir yatırım daha yapacağız. Yaklaşık 24 bin dönümlük alanda, 2 bin 500’lük bir süt projesi düşünülüyor. Yeni çiftlik için de 15-20 milyon dolar yatırım yapacağız. Bizim gibi 100 şirket bu işe başlarsa, 5 yılda Türkiye gıdada en ucuz ülke olur.’

Tarımda 100 milyar dolarlık kaynak hareketsiz duruyor

TÜRKİYE’nin tarım alanında uyuyan bir dev olduğunu ifade eden Erhan Kurdoğlu, ‘Türkiye’de 280 milyon dönüm tarım arazisi var. Bu tarım arazisinden elde ettiğimiz getiri dönüm başına 200 dolar civarında. Avrupa’da bu rakam 550-600 dolar civarında. Yani biz ekonomimizi üç misli büyütebiliriz’ dedi. Türkiye ileride çok büyük bir tarım endüstirisi ve onu işleyen bir ülke konumuna gelebileceğini savunan Kurdoğlu, ‘Ama 100 milyar dolarlık bir kaynağı biz daha harekete geçiremedik’ diye konuştu. Kurdoğlu, Türkiye’deki tarım arazilerinden verim alınamadığını belirterek, gerek devlet gerekse özel müteşebbisler tarafından verimli bir üretim için tarım sektörüne yatırım yapılması gerektiğini belirti. Kurdoğlu, ‘Bugün tarıma 100 milyar dolar yatırsak getirisi de en az 100 milyar dolar olur’ dedi.

Burger King’le 110 milyon doları yakaladık

AMERİKAN
fast-food devi Burger King’in Türkiye Temsilcisi Tab Gıda’nın Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kurdoğlu, 2004 yılında yüzde 40 büyüyerek 110 milyon dolarlık ciroya ulaştıklarını söyledi. 2005 yılında da yüzde 25 büyüyeceklerini söyleyen Kurdoğlu, ‘2015 yılına kadar ise şartlar iyi olursa, 300 restoran ve 400 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz’ dedi. Türkiye genelinde 110 olan restoran sayılarını 2005 yılı sonunda 125 çıkartmayı planladıklarını söyleyen Kurdoğlu, ‘Biz 110 tane restoranla çok fazla tercih edildiğimizi biliyoruz. Bunun en iyi göstergesi McDonald’s’ın zarar edip kapattığı yerleri biz açıp çok kárlı bir şekilde işletiyoruz’ diye konuştu.

MCDONALD’S İŞ ORTAĞIMIZ:

En büyük rakiplerinin McDonald’s değil merdivenaltı üreticiler olduğunu söyleyen Kurdoğlu, McDonald’s ile liderlik tartışmaları hakkında ise şunları söyledi: ‘Keşke bütün rakiplerimiz McDonalds gibi olsa. Sağlıklı ürün menşei belli oran üründür. McDonald’s ve diğer uluslararası zincirler bizim bir yerde iş ortağımızdır. Çünkü piyasayı geliştiriyorlar.’

DAMAK ZEVKİNE YAKINIZ:

Türkler’in damak zevkine en yakın üreticinin kendileri olduğunu söyleyen Kurdoğlu, ‘Bu tercih edilmemizin en önemli sebebi. Bizim bugün restoranlarımızın 58’i İstanbul dışında. İki sene sonra biz Sultanbeyli, Dudullu ve Ümraniye’de de restoran açacağız’ dedi. ‘Bugünkü ekonomik ortamda biz çok ucuz ve sağlıklı ürün satıyoruz’ diye konuşan Kurdoğlu şunları söyledi: ‘Biz bugün 1.5 YTL’ye hamburger satıyoruz. İçinde 62 gram et var. Bir lahmacun 1.25 YTL satılıyor ve içinde yalnızca 14-15 gram et var. İnsanlar bizim gıda değerimizi biliyor. Şu anda toplam 18 ilde Burger King var. 5 sene içinde Türkiye’deki illerin yüzde 90/’ında olmak istiyoruz.’

YENİ MARKALAR GELİYOR:

Fast food alanında Türkiye’ye yeni markalar getirmeyi düşündüklerini de söyleyen Kurdoğlu, ‘Dünyada çok fazla fast-food markası var. Biz Türkiye’ye uygun, Türk halkının beğeneceği markaları tercih ediyoruz. Tabi aynı zamanda ekonomik olmasına da bakıyoruz. ŞU anda 2-3 tane markayla görüşmemiz var’ dedi. Kurdoğlu, Türkiye’de merdivenaltı üreticilerin kayıtdışı çalıştığını da belirterek, Burger King olarak ödedikleri KDV’yi yaklaşık 5 bin lokantacının ödemediğini söyledi.

Burger King’in 10’uncu büyük restoranı Antalya’da

KURDOĞLU
, dünyada en fazla satış yapan 10 Burger King restoranından birinin Türkiye’de olduğunu da belirterek, ‘Antalya Havalimanında yer alan restoranımız yıllık 6.5 milyon dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük ilk 10 restoran arasında yer alıyor. Bu restoranın en büyük özelliği, yılda 5 ay çalışması. Antalya’daki diğer havalimanına da Burger King açacağız’ dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı