Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Vatandaş tüketimi mi kıstı, fiş mi almadı

ÖNCEKİ gün gazetelerde "Vatandaş tüketimi kısınca, bütçedeki vergi hesabı şaştı" başlığıyla yayınlanan haberde; tüketimdeki düşüşle birlikte, 2007 yılının ilk 9 ayında, Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gibi dolaylı vergilerde, tahsilatın geçen yıl ile kıyaslandığında "yerinde saydığı" belirtiliyordu.

Alkollü içkiler ile kolalı gazozlardan elde edilen vergi gelirlerinin ise, geçen yıla göre büyük oranda gerilediğine dikkat çekiliyordu.

TÜKETİMDEKİ KISINTI VE FİŞ

Habere göre bir yorum yaparsak, 2007 yılında vatandaş, 2006 yılına kıyasla; daha az gazoz içti. Şarap, rakı, bira gibi içkileri azalttı. Daha az ekmek, peynir, zeytin, yumurta, meyve, sebze yedi. Daha az gömlek, t-shirt, pantolon, etek, çorap, elbise ve ayakkabı aldı. Lokantaya, kebapçıya, dönerciye daha az gitti. Çocuğuna aldığı sütü, mamayı, çocuk bezini, elbiseyi ve oyuncağı azalttı. Daha az doktora gitti ve daha az mı ilaç aldı?

Ne dersiniz?

Gerçekten 2007’nin ilk 9 ayında vatandaş böyle mi yaptı?

Yoksa.

"Nasıl olsa ücretlilere vergi iadesi kalktı. Artık fiş almak işime yaramayacak" diye bakkaldan, manavdan, kasaptan, lokantadan, pastaneden, konfeksiyoncudan vs. fiş almaktan mı vazgeçti?

İsterseniz, biz yorum yapmayalım.

Siz kendi harcamalarınıza bakın;

2006 yılındaki gibi ısrarla fiş istediniz mi yoksa verilmediği zaman yürüyüp gittiniz mi?

Evet. Hangisini yaptınız?

Peki. Çevrenizdekiler ne yapmış?

Aynısını mı yapmışlar veya daha ötesi "Fiş istemiyoruz, KDV’sini düşün"mü demişler?

Vergi iadesinden yararlanamadıkları halde, fiş alıp eşe dosta verenler vardı. Bir de onlara sorun; yine fiş alıyorlar mı?

Sonuçta, alınmayan fişlerin KDV’si, Maliye’ye mi gitmiş yoksa satıcının cebine mi?

Dün fakültede, öğrencilere bunları sordum.

Aldığım yanıt mı?

Tahmin ettiğiniz gibi yani sizin söylediklerinizin aynısıydı.

KDV’de sessiz itiraf

YAKLAŞIK bir yıldır, 2007 yılı KDV tahsilat hedefinin tutmayacağını yazıyoruz.

Her ayın bütçe sonuçları açıklandığında, "2007 yılında, Dahilde alınan KDV tahsilatının, 2006’ya göre yüzde 24 artacağı belirtiliyor. Bu imkansız, geçen yılın tahsilatını yakalarsanız, öpüp başınıza koyun"
diyorduk. Yetkililer de "Hayır efendim, 2007 KDV tahsilatı, tam hedeflediğimiz gibi. Ücretlilere vergi iadesinin kaldırılması da KDV gelirlerini hiç etkilemedi. Aksi yöndeki yazılar, gerçeği yansıtmıyor" diye açıklama yapıyorlardı.

Böyle yazarak ve karşı açıklamaları dinleyerek, yıl sonuna yaklaştık.

2007 yılının, ilk 9 ayına ait KDV tahsilat rakamları açıklandı.

Şimdi, Maliye’nin resmi verilerine bir bakalım.

- 2007 yılı tahsilat hedefi 20,2 milyar YTL olarak açıklanmıştı.

- İlk 9 ayın tahsilatı 12,5 milyar YTL.

Bu tabloya göre, 20,2 milyar YTL’lik KDV tahsilat hedefinin tutmayacağı, net olarak belli... ÖTV’de de tutmayacağı kesin.


Bu arada, sessiz bir itiraf.

- 2008 yılı KDV tahsilat hedefi 17,7 milyar YTL olarak açıklandı.

- 2007 yılı KDV tahsilat hedefi 20,2 milyar YTL olduğuna göre, 2008’deki KDV tahsilatı bunun altında mı olur üstünde mi?

İşte, bunun adı sessiz itiraf!..

Aynı zamanda, sessiz bir özür.
X