ANKARA HABERLERİ

Vatandaş mağdur edilmezse desteğe hazırız

Oğuz DEMİR
06.10.2017 - 14:44Son Güncelleme :

Hürriyet Ankara’ya konuşan Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Demetevler’in hızla dönüşmesi gerekiyor” açıklamasına, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da destek verdi. Vatandaşın dönüşümü kabul etmesi ve mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyen Başkan Yaşar, “Vatandaşın da aklına yatmalı” dedi.

Oğuz DEMİR

Hürriyet Ankara’nın dün yayınlanan “Demetevler Dönüşmeli” manşetiyle ilgili, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da bir açıklama yaptı. Başkan Fethi Yaşar, şunları söyledi:
“Yenimahalle Belediyesi olarak, getirdikleri olumlu, yapılabilir, vatandaşın hakkını koruyan, mağdur etmeyecek ve vatandaşın da aklına yatacağı her projeye destek veririz. Biz AKP’li, CHP’li belediye ayrımı yapmadan çalışırız. Benim ilçeme hangi kurum, bakanlık, iş adamı, esnaf güzel bir iş yaparsa önünü açan bir anlayıştan geliyorum.

BİR BÜTÜN BAKMAK LAZIM

Demetevler’de 34 bin konut, 6 bin işyerinin bulunduğu ve yaklaşık 150 bin insanın yaşadığı bir bölge. Sayın Bakanımızın bu konudaki duyarlılığına teşekkür ediyorum ama bu bölge sadece Büyükşehir ve Yenimahalle belediyesinin ekonomik gücüyle ve yetkileriyle ortadan kaldırılabilecek bir bölge değil. Demetevler’e bir bütün bakmak lazım. Kentsel dönüşümü Demetevler’e nazaran gecekondularda yapmak daha kolay. Vatandaşı ikna etmek için, umduğuna yakın hizmeti vermek lazım.

YER SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Burada normal bir kent yapabilmeniz için öncelikle buradaki insanların bir kısmını belli bölgelere taşımak gerekiyor. ‘Kazan’a, Mamak’a taşınacak’ diye çeşitli söylentiler çıkıyor. Bunlar asparagas haberler de olabilir. Vatandaş buna tepki gösteriyor. İnsanları bölgesinden uzaklaştırmadan yer sorununun çözülmesi lazım. Bizim çevremizde Milli Emlak ve çeşitli kurumların yerleri var. Bu yerler, Demetevler Projesi için değerlendirebilirse vatandaşlar buralara gelmeyi kabul eder. Sayın Bakanımız, bölgeye yakın kamu arazilerini tespit ederse ve vatandaşa doğru öneri getirebilirsek vatandaşımız da buna razı olur.

MAĞAZALAR KONUSU DA VAR

Demetevler’in 3’te 1’ine bugünkü imar yönetmeliğine uygun binalar yapıldı. Bu binaların yıkılmaması lazım. En büyük sıkıntılardan biri de mağazalar. Vatandaşlar İvedik, Vatan, 1. caddelerdeki mağazaları büyük paralarla aldılar. Mağazalarla ilgili insanları mağdur etmeden proje geliştirmek lazım. Konut projesi, mağaza projesi yapılmalı. Bunu çözebilirsek, devlet bu konuda hem yetki, hem kamu arazilerinden yer tespiti yaparsa, Demetevler sorunu çözülür. Vatandaş hızla kabul eder.

BİNALAR BİRBİRİNE ÇOK YAKIN

Demetevler’in otopark sıkıntısı var, bir yangın olsa ulaşmak zorlaşıyor. Binalar birbirine çok yakın, Allah göstermesin ama deprem olsa, kurtarma olayı zorlaşır. Yeşil ve sosyal alanları yok. Sağlık, spor, eğitim alanı olarak konmuş mülkiyeti vatandaşın üzerinde boş alanlar var. Bunların bize devri için yazı yazdık ama o bize bir cevap gelmedi. Biz bu alanları yeşil alan, spor alanı, otopark alanı yaparak bölgeyi biraz rahatlatmaya çalışırdık.”

Vatandaş mağdur edilmezse desteğe hazırız

YAMAÇEVLER'İN BİTİRİLMESİ ANKARA’NIN HAYRINADIR

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ayrıca, geçen sene aralık ayında Bakanlar Kurulu Kararı’yla kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek projesine başlanan ve iki ay önce Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geri çekilen Yamaçevler Kentsel Dönüşüm Projesi konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.
Yamaçevler projesinin bitirilmesi için vatandaştan yoğun talep geldiğini ifade eden Yaşar, “Yamaçevler Kentsel Dönüşüm Projesi, Kaymakamlık binası, TV vericileri konusunda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm. Sayın Cumhurbaşkanı bu projlerimizle ilgilendi, Sayın Bakanımız da ilgilendi. 7 ay önce Bakanlar Kurulu Kararı’yla Yamaçevler Kentsel Dönüşüm Projesi kabul edildi. Biz bu sınırı Büyükşehir ile tespit ettik. Büyükşehir yetkiyi bize verdi, Büyükşehir’in bürokratlarıyla birlikte planları hazırladık, daha sonra Belediye Meclisi İmar Komisyonu’ndan geçti. Ama iki ay önce meclisten ‘Başkan görmedi’ diyerek geri çektiler. Melih bey ile görüşmek istedim, yoğunluktan olsa gerek görüşemedim.

TİNERCİLER MESKEN TUTTU

Demetevler kadar Yenimahalle için önemli olan ve meclisten de oy birliğiyle geçen bu projeye başlayalım. Bu görüntü Yenimahalle ve Ankara’ya yakışmıyor. Bin 500 gecekondu yıkılacak, yaklaşık 3 bin 500 konut olacak bu proje Büyükşehir Meclisi’nden bu ay incelenip, sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın da incelemesinden sonra meclisten geçerse devam edelim. Cumhurbaşkanımızın, Bakanımızın, Bakanlar Kurulu’nun ve Büyükşehir’in katkısıyla gerçekleştirdiğimiz bir proje, bu işin bir an önce bitmesi de Ankara’nın hayrınadır. Tinerciler mesken tuttu, fuhuş yapılıyor” diye konuştu.  

Bakan Özhaseki’den iki belediyeye Demetevler talimatıBakan Özhaseki’den iki belediyeye Demetevler talimatı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Demetevler’in hızla dönüşmesi gerekiyor. Burada iş Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi’ne düşüyor. Anlaşacaklar, birlikte çalışacaklar, vatandaşı ikna edecekler, biz de arkalarında duracağız.

Hürriyet Ankara’ya konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Demetevler’in hızla dönüşmesi gerekiyor” demiş, Büyükşehir ve Yenimahalle belediyelerinin anlaşması, vatandaşları ikna etmeleri halinde bakanlık olarak destek olacaklarını söylemişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Vatandaş mağdur edilmezse desteğe hazırız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2017 tarihinde saat 14 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vatandaş mağdur edilmezse desteğe hazırız haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı