Vatandaş altındaki fırsatı kaçırmıyor

Hürriyet Haber
07.05.2010 - 16:22 | Son Güncelleme:

Serbest piyasada çeyrek altının satış fiyatı 100 liraya yükselirken, alış işleminden çok elinde altın olanların satmayı tercih ettiği belirtildi.

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk,  Kapalıçarşı'da bugün alışta 97 lira civarında olan çeyrek altın fiyatının satışta 100 lira olduğunu, dolayısıyla yarım altının 200 lira, tam altının 400 lira, Cumhuriyet altınının da 402-403 lira arasında satıldığını kaydetti.

Altın fiyatındaki yükselişe rağmen bugün çok az işlem yapıldığını ifade eden Yıldırımtürk, ''Satış işlemleri var yok arasında bir şey. Vatandaşlar altını almak yerine ellerinde varsa satmayı tercih ediyor. Halk artık piyasayı, ekonomiyi çok iyi takip ediyor. Sürekli arayıp fiyat soruyorlar. Fiyat yükselince almamak gerektiğini düşünüyorlar'' diye konuştu.

Önümüzdeki haftalardan itibaren yurt dışında altının gerilemeye başlamasıyla beraber Türkiye'de de gerilemesini beklediklerine işaret eden Yıldırımtürk, ''Dolayısıyla altında sert bir düşüş bekliyoruz. Fiyat yükseldiğinde satışlar gelir. Altın her halükarda fiziki talep olmadan bu fiyatlarda tutunması zor görünüyor. Petrol fiyatlarında, diğer emtia fiyatlarında da gerilemeler var. Altının fiyat katılığı bu şekilde uzun sürmez diye düşünüyorum'' dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı