« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Varyap Match Race’in birincisi Koç Üniversitesi

İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kupası Varyap Match Race mücadelesi Round Robin serisi ile tamamlandı ve birincilik kupası Celal Tümşen liderliğindeki Koç Üniversitesi Yelken Takımı’nın oldu. İki gün süren mücadelede Levent Peynirci ekibi ikinci, Yunanlı ekip de üçüncü sırada yer aldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Biri Yunanlı dördü Türk olmak üzere 5 takımın katılımı ile İstanbul Yelken Kulübü’nün önünde kurulan parkurda dün başlayan Cumhurbaşkanlığı Kupası Varyap Match Race mücadelesi havanın azizliğine uğradı.

turksail.com'un haberine göre 25 ve 26 Ağustos’ta gerçekleşen yarışların ilk günü Kalamış Koyu’nda İmbat ile Poyraz arasında kalan havanın kararsızlığı yüzünden geç başladı. Bu nedenle Round Robin serisindeki ilk start genel geri çağırma ile sonuçlandı, ikinci start ise havanın dirise etmesi üzerine ilk orsa kolu tamamlanmadan abandone edildi.

SON İKİ YARIŞA ZAMAN YETMEDİ

Havanın daha sonra Poyraz’dan tazelemesi ile takımlar eşleşerek ve her yarış sonrası eşler değişerek serinin 8 yarışı tamamlandı ancak son iki yarış zaman yetmediği için yapılamadı.

Yunanistan’dan gelen Jason Spanomanolis ekibi ile son dönemlerde Match Race’i “uzmanlık alanı” olarak belirleyen Celal Tümşen liderliğindeki Koç Üniversitesi Yelken Takımı ve deneyimli yarışçıların yer aldığı Levent Peynirci ekipleri tamamlanan yarışlarla ağırlıklarını hissettirdi.

AVRUPA ŞAMPİYONU’NA KARA BAYRAK

İlk günün sonlarına doğru Laser 4.7’de Avrupa Gençler Şampiyonu olan Doğa Arıbaş’ın ekibi bir talihsizlik yaşayarak “kara bayrak” gördü ve diskalifiye edildi.

Yarış Kurulu, Arıbaş’ın teknesinde iki renk flamasının da açık olduğunu belirterek birini kapatmasını istedi. Bunun üzerine bir bottan bayrağı sarması için Arıbaş’a verilen bant start işlemleri başladığı için Şef Umpire (saha hakemi) İtalyan Piero Ochetto tarafından “dış yardım” olarak değerlendirildi.

Kalan son iki yarışın final karşılaşmaları ile birlikte yapılması amacıyla sonraki güne bırakıldı ve tekneler karaya döndü.

İYK’DA “POYRAZ NÖBETİ”

Ancak ikinci günün sabahı Kalamış Koyu’nda durum biraz “ümitsiz” göründü. Güneybatılı hafif hava starta uygun olmadığı için “tehir” flaması toka edildi ve ekipler karada “Poyraz nöbetine” başladı.

Ne var ki yaklaşık dört saatlik bekleyişin ardından Poyraz’dan beklenen “işaret” bir türlü gelmeyince, batıdan 8 knot’a kadar tazeleyen hava ile yarışların başlamasına karar verildi. “Bakiye kalan” iki yarış bu hava şartlarında tamamlanırken beklenen kuzeyli hava Kalamış Koyu’na girdi. Ancak bu kez de “zaman sorunu” ortaya çıktı.

Şef Umpire Piero Ochetto, tüm dümencileri botuna alarak onlarla bir toplantı yapıp görüşlerini aldı ve ardından 6 yarışlık final serisinin yapılmayacağını, sonuçların her takımın birbirleri ile ikişer kez karşılaştığı Round Robin puanlarına göre değerlendirileceğini açıkladı.

BİRİNCİYE 1.500 EURO ÖDÜL

Buna göre Celal Tümşen, Berkcan Biren, Canberk Karahan ve Alp Demiralp’ten oluşan Koç Üniversitesi Yelken Takımı, Cumhurbaşkanlığı Kupası Varyap Match Race’in birincisi olarak hem kupayı hem de ortaya konan 1.500 Euro’luk para ödülünü almaya hak kazandı.

Levent Peynirci’nin Arda Baykal, Burak Zengin ve Burak Baran’dan oluşan ekibi de ikincilik kupasının yanı sıra 750 Euro’luk çekin sahibi oldu.           

Jason Spanomanolis dümenciliğindeki Spyros Venetsianos, Alexandros Moghaddam ve Nikos Samartzis’ten kurulu Yunanlı ekip de elde ettiği üçüncülükle 500 Euro’luk ödülü kazandı.

Seriye iyi başlayan Doğa Arıbaş dümenciliğindeki Ongun Arısev, Can Gürünlü ve Anıl Berk Baki ekibi ile, Seyhun Yıldız liderliğindeki Yaşar Kabakçıoğlu, Semih ve Halil Savaş ekibi ise küçük hataların bedelini elenerek ödediler.

“BİZ BU İŞİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Yarışların dikkat çekici önemli ayrıntılarından birisi de bir gayrımenkul ve inşaat firması olan Varyap’ın ilk kez bir yelken yarışına sponsorluğu idi.

Bunun nedenini ödül törenine katılan Varyap’ın genç CEO’su Erdinç Varlıbaş’a sorduk ve ilginç bir cevap aldık.

İşlerini “karada” yürütmelerine rağmen denize uzak olmadıklarını söyleyen Varlıbaş, “Şirkette bazı arkadaşlarımız yelken yapıyor. Üstelik sayıları da her geçen gün artıyor. Ben de denizi çok sevdiğim için bu organizasyona katkı sağladık. Desteğimiz artarak devam edecek. Biz bu işi, sevdik” dedi.

Erdinç Varlıbaş, ayrıca şirket çalışanlarından oluşan bir ekip kurarak yarışlara girmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz