MUŞ HABERLERİ

Varto’da Aşure Dağıtımı

IHA
27.10.2015 - 15:03Son Güncelleme :

MUŞ'UN VARTO İLÇESİNDE AŞURE DAĞITIMI YAPILDI.

IHA

Muş’un Varto Müftülüğü, Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve cemevi dedesi ortaklaşa aşure dağıttı.
Varto Müftülüğü ve Varto Pir Sultan Abdal kültür Derneği ile cemevi dedesi, Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programla 600 öğrenci ve bayanlara aşure dağıttı. Aşure dağıtımı öncesi bir açıklama yapan İlçe Müftü Vekili Abdulkadir Özkan, “Bu faaliyetimize katılan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Akdağ’a, Varto cemevi dedesi Hasan Ballı ile öğrencilere ve velilere ve bayanlarımıza teşekkür ederim. İslam tarihinde bugünde birçok olay vuku bulmuştur. 10 peygamber bugünde on sıkıntısından kurtulmuş ve refaha kavuşmuştur. Bunlardan aşureye anlamını veren olay, inananların Hz. Nuh’un gemisine binerek Nuh tufanından helak olmaktan kurtulmalarıdır. Gemideki kişilerin yiyeceklerinin bitmesiyle yanlarında getirdikleri 10 çeşit erzakı kullanarak hazırladıkları aşure, inananların kurtuluşuna vesile olmuştur. Aşure yıllarca geleneğimizde kurtuluşu temsil etmiştir. Bugün de dağıtılan aşure yardımlaşma ve dayanışmanın simgesi haline gelmiştir. Aşure Günü’nde toplum olarak birbirimize daha da kenetlenir, birlik ve beraberlik, sevgi ve saygı duygularımızı pekiştiririz. Biz de müftülük olarak bu anlamlı günün manasıyla aşurenin halkımıza barış, kardeşlik ve huzur getirmesi diler, hepinize saygılar sunarım” şeklinde konuştu.
Varto İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin okudukları ilahilerden sonra program aşure dağıtımıyla sona erdi.
Programa Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Akdağ, Varto Cemevi Dedesi Hasan Ballı da katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Varto’da Aşure Dağıtımı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 15 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Varto’da Aşure Dağıtımı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı