Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Varşova Senfoni

  Hürriyet Haber
  15.05.2011 - 12:44 | Son Güncelleme: 15.05.2011 - 12:44

  İş Sanat
  16.05.2011
  20:00

  NE KADAR: 1. Kategori: 97,00 TL, 2. Kategori: 87,00 TL, 3. Kat. Tam: 71,50 TL, İndirimli: 56,50 TL

  16 Mayıs Pazartesi akşamı İş Sanat’ta Varşova Senfoni konserinde solist olarak yer alacağı duyurulan Renaud Capuçon, sağlık sorunları nedeniyle konsere katılamayacaktır. Konserin solisti 2010 Paganini yarışması birincisi ve son yılların en yetenekli kemancılarından kabul edilen Macar virtüöz Kristof Barati olacaktır. Programda değişiklik olmayacaktır.

  MAXIM VENGEROV şef
  IZABEL MATULA soprano
  KRISTOF BARATI keman

  K. Szymanowski
  King Roger Operası’ndan “Roxana’nın Şarkısı”
  P. I. Tchaikovsky
  Keman Konçertosu, Op. 35, Re Majör
  P. I. Tchaikovsky
  Senfoni No. 6 “Pathétique“ ,Op. 74, Si minör

  Ünlü kemancı Ida Haendel tarafından kendi nesli ve gelecek kuşakların en yetenekli kemancılarından ve gerçek bir solist olarak adlandırılan Kristóf Baráti, 1979 yılında annesi kemancı babası çellist, müzisyen bir ailenin oğlu olarak Budapeşte’de dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir kısmını Venezuela’da geçiren Baráti, ilk konserini 8 yaşında Maracaibo Senfoni Orkestrası ile verdi. İlk keman derslerini annesinden ve Karakas’ta Emil Friedman’dan aldıktan sonra Budapeşte’de Miklos Szenthelyi ve Vilmos Tátrai ile “Ferenc Liszt” Müzik Akademisinde çalışmaya devam etti.

  1996’da “Jacques Thibaud” yarışmasında Stradivarius Society’nin direktörü Profesör Eduard Wulfson tarafından keşfedildi. Rus keman üslubunun mirasçısı olan Wulfson, Yehudi Menuhin, Nathan Milstein ve Henryk Szeryng gibi dünyanın en iyi kemancılarından aldığı eğitimi Baráti’ye de aktardı.

  Ida Haendel, Vadim Repin ve Natalia Gutman ile önce “Château de Champs-sur-Marne”de ve ardından Paris Sorbonne Üniversitesi’nde master class’lar veren Baráti, Macaristan’da şef Ivan Fischer yönetimindeki  Budapeşte Fetsival Orkestrası ve Zoltán Kocsis yönetimindeki Macar Ulusal Filarmoni Orkestrası’yla düzenli olarak konserler veriyor. Ayrıca Kurt Masur, Vladimir Spivakov, Yoel Levi, Andrew Manze, Jiri Belohlavek, Marek Janovski gibi şefler yönetiminde dünyanın en prestijli orkestralarıyla çalan sanatçı, Yuri Bashmet tarafından yönetilen Elba Müzik Festivali’nin en iyi sanatçı ödülüne layık görüldü.  2008 yılında Moskova’da verdiği bir konserde seslendirdiği Bach’ın 6 Sonatı ve Partitası ile benzersiz bir başarıya imza attı. Aynı yılın Mayıs ayında Vladimir Ziva yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası ile tek konserde Bach, Paganini ve Tchaikovsky’nin üç keman konçertosunu seslendirmek üzere tekrar Moskova’ya davet edildi. Yine 2008’de Michel Portal, Evgeniy Korolyov ve Mario Brunello ile Ferrara Musica’da ilk kez sahne alan sanatçı, yakın zamanda Yuri Temirkanov yönetimindeki St. Petersburg Orketsrası eşliğinde Santander Müzik Festivalinde bir konser verdi. Edel Classsic’sten çıkan NDR Hanover Orkestrası ve Eiji Oue ile iki Paganini konçertosu kaydı bulunan Baráti, “Lady Harmsworth” adındaki 1703 yapımı Stradivarius kemanı çalmaktadır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı