Varoufakis: Batarsak 1 trilyon Euro kaybedecekler

Hürriyet Haber
05 Temmuz 2015 - 09:21Son Güncelleme : 05 Temmuz 2015 - 11:10

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, "Yunanistan'ın batmasına izin verilmesi durumunda, 1 trilyon Euro kaybedilecek. Bu çok para. Avrupa'nın buna izin vereceğine inanmıyorum" dedi.

İspanya gazetesi El Mundo'ya konuşan Varoufakis, kreditörlerin Yunanistan'a yaptıklarını "terörizm" olarak niteledi.

Varoufakis "Neden bankaları kapatmak için bizi zorladılar. İnsanlara korku aşılamak için. Ve terörü yaydığın zaman, terörizm olur" ifadelerini kullandı.

YUNAN HALKI SANDIK BAŞINDA- FOTO GALERİ

Pazar günü yapılacak referandumda 'Hayır' çıkması halinde de kreditörlerle yeni bir anlaşmanın sağlanacağından emin olduğunu ifade eden Varoufakis, anlaşmaya varılmaması halinde bunun iki taraf içinde de (Avrupa ve Yunanistan) çok masraflı olacağını belirtti.

Varoufakis: Batarsak 1 trilyon Euro kaybedecekler

YUNANİSTAN İÇİN KADER GÜNÜ

General Motors'un 2009 yılında borçlarının yeniden yapılandırılmasını örnek gösteren Varufakis, "İşte bizim istediğimiz buydu. Bir şirket finansa ihtiyacı olduğu zaman bankaya gider ve borçlarını yeniden yapılandırır. Şirket böylece kurtulur. Biz de bunu istiyoruz. Yarınki referandum Euro Bölgesi'nin bir üyesi olarak Yunanistan'ın geleceğine karar verilecek bir referandum. Yunanistan batarsa 1 trilyon Euro kaybedilecek. Bu da İspanya'nın bir yıllık gayri safi milli hasılasına denk geliyor. Bu çok para. Avrupa'nın buna izin vereceğine inanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Varoufakis: Batarsak 1 trilyon Euro kaybedecekler SİZİ SEVİYORUZ KARDAS    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı