Gündem Haberleri

  Varoşları jandarma koruyor

  Hürriyet Haber
  10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vali Erol Çakır'ın ‘‘Büyükçekmece ve Sarıgazi'yi polise devredin’’ talebini ‘‘yeni yapılanmaya gidildiği’’ gerekçesiyle reddeden jandarmanın sorumluluk alanında bulunan ilçe sayısı 12. Ama jandarma bu ilçelerin belde ve mücavir alanlarında görev yapıyor. İlçe merkezlerinde yine polis var. Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı karakol sayısı ise, 30.

  GÜVENLİK tek elden sağlanabilir mi, tartışması yapılan İstanbul'un emniyet ve denetimi iki birim tarafından sağlanıyor: Polis ve jandarma. Kent merkezinden polis, kırsal alanlardan ise jandarma sorumlu. Her iki güvenlik birimi de sorumlu olduğu bölgelerde trafik denetimi dahil her türlü yetkiye sahip. Bu iki başlılık İstanbul'un suç grafiğinin artmasında yıllardır önemli bir neden olarak gündeme getirildi. Bir emniyet yetkilisi bunun nedenlerini şöyle açıklıyor:

  ‘‘İstanbul çok büyük bir şehir. Bu açıdan bakıldığında ilde iki güvenlik biriminin çalışması makul görünüyor. Ama buradaki sıkıntı jandarmanın elindeki olanakların kısıtlı olması. Teknolojik eksiklikler nedeniyle suç takibinde, delil toplamada ve daha önemlisi suç mahallindeki delillerin analizinde yetersiz kalınıyor.’’

  Jandarma farklı düşünüyor

  Jandarma ise farklı düşünüyor. Bu amaçla ilk iş olarak Vali Erol Çakır'ın asayişteki iki başlılığı kaldırmak amacıyla Büyükçekmece ve Sarıgazi'nin polise devredilmesi teklifi reddedildi. Bu gelişme dün Hürriyet İstanbul'da ‘‘Sivil Jandarma Geliyor’’ başlıklı manşet haberiyle duyurulmuştu. Haberde, OHAL Bölgesi'ndeki asker fazlasından beş bin ek personelin İstanbul'a kaydırılacağı duyurulmuştu. Üstelik jandarmanın tek atağı personel takviyesi de değildi. İl Jandarma Alay Komutanlığı, Maslak'ta 9 katlı bir hizmet binası inşaatına başlamış ve 30 jandarma karakolunda da tadilat işlemleri hızlandırılmıştı.

  Jandarma bölgeleri

  Beykoz (Çavuşbaşı)

  Büyükçekmece (Esenyurt, Gürpınar, Kavaklı, Kıraç, Kumburgaz, Mimar Sinan, Tepecik, Yakuplu) Çatalca (Binkılıç, Çiftlikköy, Muratbey, Durusu, Hadımköy, Karacaköy)

  Eyüp (Göktürk, Kumburgaz)

  Gaziosmanpaşa (Arnavutköy, Boğazköy, Bolluca, Haraçcı, Taşoluk) Kartal (Samandıra)

  Pendik Sarıyer (Bahçeköy)

  Şile (Ağva) Silivri (Büyükçavuşlu, Celaliye, Kamiloba, Değirmenköy, Selimpaşa, Kavaklı, Ortaköy, Gümüşyaka, Çanta) Ümraniye (Sarıgazi, Çekmeköy, Alemdar, Sultançiftliği, Yenidoğan, Ömerli) Tuzla (Akfırat, Orhanlı)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı