Vardar Ovası türküsünün sözleri Makedonya'da da tartışılıyor

11 Ağustos 2013 - 11:38Son Güncelleme : 11 Ağustos 2013 - 13:21

Makedonya’da söylenen Vardar Ovası türküsünün nakarat bölümünde kimine göre başlık parası ve sıla parası sözü geçerken kimine göre ise rakı parası sözü kullanılıyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “rakı parası” sözü geçtiği gerekçesiyle eleştirdiği Vardar Ovası türküsünün nakarat bölümünde söylenen sözler Makedonya’da da tartışma konusu oldu. DHA Makedonya muhabiri Eyüp Salih türkünün Makedonya’da nasıl söylendiğini araştırdı.

"MAKEDONYA'DA "RAKI MI, SILA MI" TARTIŞMASI"

30 yıllık profesyonel müzisyenlik hayatında 5 yıl Kosova’nın Priştine radyosunda keman ustası ve şarkıcı olarak çalışan Zeki Sadık, Vardar Ovası şarkısında rakı parası sözünün geçmediğini, ilk kıtasında sıla parası ikinci kıtasında da başlık parası sözünün geçtiğini söyledi. Vardar Ovası şarkısının içinde rakı sözünün olmadığını dile getiren şarkıcı Zeki Sadık, düğünlerde, kına gecelerinde, eğlencelerde birileri tarafından amatörce şarkının içine rakı sözünün eklendiğini ifade etti.

VARDAR OVASI’NA RAKI PROTESTOSU

Ahmet Ümit #direnrakı deyince

Makedonya’da emekli öğretmen ve uzun yıllar Kültür Güzel Sanatlar Derneği başkanlığı yapan Vedat Saraçoğlu ise, türküler arasında Vardar Ovası türküsünü de söylediklerini ve nakarat bölümünde, “Vardar Ovası, Vardar Ovası, kazanamadım rakı parası” dediklerini söyledi. Saraçoğlu, “Fakat şimdi biraz değişiklikler yaptılar, öyle ki rakı parası yerine ne sebepten bilmiyorum, biz ihtiyarlardan öyle duyardık, biz de öyle söylüyorduk, şimdi kazanamadım sıla parası diyorlar” dedi.

Vardar Ovası türküsünün sözleri Makedonyada da tartışılıyor

Vardar Ovası’ndan bile rakı çıkarıyor

SEDA SAYAN’DAN VARDAR OVASI

Emekli öğretmen Sedat Mersin de eski dönemi hatırlayarak, Vardar Ovası türküsü söylendiği zaman ‘Vardar Ovası, Vardar Ovası, kazanamadım rakı parası’ denildiğini söyledi. Türkünün, düğünlerde, şenliklerde, sohbet edildiği zaman böyle söylendiğini ifade etti.

Vardar Ovası türküsünün sözleri:

Şar Dağı'ndan kalkar kazlar,
Altopuklu beyaz kızlar
Yarimin yüreği sızlar
Eğlenemem aldanamam,
Ben bu yerlerde duramam.

Vardar Ovası,Vardar Ovası,
kazanamadım sıla (rakı) parası

Vardar akar hızlı hızlı,
Kenarları karlı buzlu
Benim yarim kara gözlü,
Eğlenemem aldanamam,
Ben bu yerlerde duramam.

Vardar Ovası,Vardar Ovası,
Kazanamadım sıla (rakı) parası

Şar Dağı'nın yıldızıyım,
Ben annemin bir kızıyım
Efendimin sağ gözüyüm
Eğlenemem aldanamam
Ben bu yerlerde duramam.

Vardar Ovası, Vardar Ovası
Kazanamadım sıla (rakı) parası

Okuyucu Yorumları { Toplam 7 Yorum }
 • Remzi kokyay 11.8.2013 12:48:31
  Sarki ve turku sozlerini tek tek inceleyenler gercek anlamda kurani kerimide tek tek inceleyip gercek manada inanarak harfi harfine uyuyorlar mi ? yoksa islerine geldigi gibi mi?
 • Hüseyin İLHAN 11.8.2013 12:40:00
  Beyler türkünün ne zaman yazıldığı ve söylendiğine bakalım biiir,ikincisi bu rakı değil de sıla ve başlık parası olduğu daha kuvvetli ihtimaldir.Maalesef yozluk bulaşanların alkole sarılmaları onların acınası halleridir.RUMELİ EVLADI OLARAK BİZ İTİKADI SAĞLAM İNSANLARIZ.ALKOLLE SONRADAN TANIŞTIRILDI
 • biray erdoğan 11.8.2013 12:36:20
  Ülkemizde bu kadar çok sorun varken nelerle uğraşıyoruz..
 • Levi ly 11.8.2013 12:17:14
  O zaman yasaklari dahada genisletelim, meyhaneci, tombul tombul, acimayacak, hepsi senin mi, lambaya püf de, vs. vs. sarkilarida yasaklayalim.
 • hasan sevim 11.8.2013 12:17:06
  AllAH HEPINIZE ALIL FIKIR IHSAN EYLESIN BIR ULKE NASIL BU KADAR BOS BOGAZ OLUYOR ANLAMAK MUMKUN DEGIL
 • elif demirelli 11.8.2013 12:16:09
  İster hoşlarına gitsin,ister gitmesin,içinde rakı geçen türkü ve şarkıları bile dinlerken korkan,günah işlediğini düşünen zihniyetler olduğu sürece,mehter marşı gibi iki ileri bir geri gitmeye devam eder bu ülke..Önce beyinlerindeki bu örümcek ağını temizlemeleri lazım bu da İMKANSIZ..!!!
Sayfa Başı
HaberlerErhan Çeliktrt 1 kanalıMesut Mertcan kimdirkpsskpss sonuçlarıkpss ortaöğretimKPSS sonuçları ne zaman açıklanacak