Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vandenizi Güzeli'nin nesli tükeniyor

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2001 - 14:26Son Güncelleme : 18 Aralık 2001 - 14:26

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak, Doğu Anadolu`da yaşayan 'Vandenizi Güzeli' kelebek türünün, yurtdışına kaçırılması sonucu neslinin tükenmek üzere olduğunu kaydetti.

  Prof. Dr. Koçak, Doğu Anadolu`da yaşayan ve bilimsel adı Cimeliidae Axia theresiae olan bu kelebek türüne, kanatlarında Vangölü`nün şekli olduğu için (Vandenizi Güzeli) ismini koyduğunu, ancak bu güzel kelebek türünün tükenme gibi bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Koçak, en son Türkiye`ye gelen Rusların bu kelebeği kendi ülkelerine götürdüklerini belirterek, şunları söyledi:

  "Ruslar bu kelebeği kendi ülkelerinde inceleyecek, adlandırarak yayınlayacaktır. Toplanan değerli örnekler ise kendi müzelerinde sergilenecektir. Biz ise bu kelebeklerle ilgili bilimsel çalışmalarımızı yaparken Türkiye`den götürülen örnekleri görebilmek için Rusya`nın Tabiat tarihi Müzelerine gitmek zorunda kalacağız. "

  Prof. Dr. Koçak, Van`ın Bahçesaray İlçesi`nin turistik bir yer olmadığını ancak, birçok yabancının bölgeyi ziyaret ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Her yıl bu bölgeye gelerek toplayabildikleri kadar değerli bitkive hayvanlarımızı yurtdışına kaçırmaktadırlar. Biz de buna seyirci kalmaktayız. Turistin, Türkiye`ye girişinde pasaportuna bakılmalı, eğer araştırma için geliyorsa ekipman dolu minibüsüyle geçişine izin verilebilir. Ancak turist olarak giriyorsa araştırma minibüsüyle girişine izin verilmemeli."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı