Van'dan Los Angeles'a yolcu taşıyacak

Hürriyet Haber
18.11.2009 - 10:02 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Air Berlin ortaklığı ile yaz döneminden itibaren Van'dan Los Angeles'a, İstanbul'dan Pekin'e yolcu taşıyabileceklerini bildirdi.

Global Girişimcilik Haftası kapsamında Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD), TOBB Girişimciler Konseyi ve Özyeğin Üniversitesi tarafından “Başarılı Girişimcilerden Başarılı Örnekler” konferansı düzenlendi.

Ali Sabancı, konferansta yaptığı konuşmada, girişimcinin risk alması, yılmaması, ürün veya hizmetini iyi pazarlaması, çıkmaz yollara girmemeyi bilmesi gerektiğini belirterek, Pegasus Havayolları'nın gelişme hikayesini anlattı.

Halihazırda sivil havacılık filosunun toplam 270 uçaktan oluştuğunu dile getiren Sabancı, 16 oyuncunun bulunduğu pazarda, bu uçakların 130'una Türk Havayolları'nın (THY), 24'üne ise Pegasus ve İzair'in sahip olduğunu kaydetti.

Sabancı, rekabetin olmadığı yerlerde müşterilerin yüzde 28 fazla bilet parası ödediğine işaret ederek, bu yüzde 28'lik fazla ücretin bir yılda 450 milyon avro ilave gelir anlamına geldiğini belirtti. Pegasus'la başlattıkları uygulamalara pazarda başlangıçta “Haydi be sen de” denilirken, şimdi Pegasus adını duyanların “Eyvah” dediğini ifade eden Sabancı, “Biz insanlar Pegasus'la uçmasın diye elimizden geleni yapıyoruz aslında. Katı iptal kuralları, katı check-in kuralları, katı fazla bagaj kuralları, su bile parayla... Ama misafirler bir ihtiyaç için uçuyor. Hangi havayolunun sandviçi daha iyi diye bakmıyor. Biz misafirlerin neye para vermek istediğini anlıyoruz: güler yüzlü hizmet, güvenli ve yeni uçak, en düşük fiyatla uçmak...” diye konuştu.

Ali Sabancı, şu anda yurt içinde 18, yurt dışında 16 değişik noktaya uçtuklarını, THY'den sonraki en büyük ağa sahip olduklarını, sektörün ortalama yüzde 19 büyüdüğü son 4 senede, Pegasus'un yüzde 43 büyüme kaydettiğini söyledi. 2009 yılının 9 ayında iç hatlarda yüzde 41, dış hatlarda yüzde 46 büyüme gerçekleştirdiklerini anlatan Sabancı, 2012'ye kadar 24 yeni uçak ısmarladıklarını bildirdi.

Sabancı, Air Berlin ortaklığı ile de önemli bir mesafe kaydettiklerini vurgulayarak, “Bu ortaklık ile yaz döneminden itibaren Van'dan Los Angeles'a, İstanbul'dan Pekin'e yolcu taşıyabileceğiz” dedi. GYİAD Başkanı Pınar Eczacıbaşı ise girişimcilik adına GYİAD'ın gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgi verdiği konuşmasında, girişimciliğe ve girişimcilik ruhuna candan inandıklarını ve Türkiye'de bu yönde yürütülen çabalara destek verdiklerini ifade etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı